Суттєве зниження «зеленого» тарифу для сонячних електростанцій не зупинить інвестицій у сонячну енергетику України.
Відправлений на підпис Президенту законопроект 2010-д “Про внесення змін у деякі закони України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії” передбачає зменшення згаданого показника на 44%.
Як зазначили експерти на виїзному засіданні Всеукраїнської енергетичної асамблеї (ВЕА) у Запорізькій області, привабливість «сонячного» сегменту залишиться досить високою, оскільки обладнання для СЕС постійно падає в ціні – за останні 5 років його вартість зменшилась у декілька раз. Стрімкий розвиток технології та перевиробництво фотоелементів у Південно-Східній Азії робить сонячну генерацію більш доступнішою, пояснюють фахівці.
На додачу, привабливість інвестицій у сонячну енергетику України збережеться ще й на фоні деяких країн Євросоюзу, які взагалі відмінили “зелений” тариф для СЕС, зауважують експерти.
В останні роки високий «зелений» тариф для сонячних електростанцій зумовив стрімкий розвиток в Україні відновлювальної енергетики взагалі. В країні зводились СЕС, зокрема, і за кошти європейських фондів. Так, у розвиток сонячної електростанції на Запоріжжі (ТОВ”Токмак Солар Енерджі”), яка використовує два види фотоелектричних модулів (тонкоплівкові і полікристалічні), Європейський екологічний фонд у рамках Європейської екологічної програми інвестував 12 млн євро.
Інвестори готові будувати й нові вітроелектростанції в Україні. Як зазначає директор ТОВ “Вінд Пауер” Герман Айнбіндер, компанія планує зводити у Запорізькій області Приморську вітроелектростанцію потужністю 200 МВт. Наразі визначається схема фінансування і вирішуються логістичні завдання. Наразі “Вінд Пауер” володіє найбільшою в Україні Ботієвською ВЕС потужністю 200 МВт, яка була введена в експлуатацію у 2014 році. Інвестиції у проект склали 340 млн євро. Будівництво третьої ВЕС – у районі Бердянська – компанія поки що відклала.
За даними ВЕА, станом на 1 квітня 2015 року встановлена потужність об’єктів поновлювальної енергетики, які продають електроенергію за “зеленим” тарифом в Україні, сягала 1469,21 МВт. За 5 місяців 2015 року об’єм енергії, виробленої з ВДЕ, сумарно склав 488,223 млн кВт-год. або 1,3% від загального об’єму генерації електроенергії в країні.
Примітно, що у 2014 році ВЕС, СЕС та електростанції на біомасі виробили 1,7 млрд кВт-год, а гідроелектростанції (ГЕС и ГАЕС) – 9 млрд кВт-год.
Сьогодні Україна має 21 об’єкт вітрової генерації, 105 малих ГЕС та 5 електростанцій на біомасі.
ecotown.com.ua
0