За останнє десятиліття країни ЄС витратили величезні фінансові ресурси для стимулювання розвитку поновлюваних джерел енергії з метою отримання світового лідерства у сферах сонячної та вітрової енергетик. Так, у 2004 році на ВДЕ припадало близько 14% виробленої у ЄС електроенергії, у 2013 році показник перевищив 25%.
Однак експерти зазначають – стимулювання «зеленої» енергетики у європейських країнах помітно сповільнюється. Скорочення стимулів особливо активно відбувається у Іспанії, Великобританії, Італії та в інших країнах ЄС. В кризовий період європейські країни вирішили скоротити держвидатки. Це призвело до того, що інвестори «відвернулися» від галузі чистої енергетики, а кількість «зелених» проектів помітно зменшилася.
Відтепер сонячним та вітровим електростанціям доведеться навчитися конкурувати з традиційними джерелами енергії без урядової підтримки.
«Зменшення субсидування “зеленої” енергетики дає нам потужний сигнал – поновлювані джерела енергії мають самостійно стояти “на власних ногах».
Лише один великий проект в сонячній енергетиці отримав схвалення в Європі (не враховуючи Великобританію) за 11 місяців 2015 року. Проект загальною потужністю 2 мегавати – це найскромніший показник за п’ять років. Згідно з даними Ernst & Young, в 2010 році було схвалено 14 нових проектів загальною потужністю 240 мегават.
Що стосується вітроенергетики, то в цьому напрямку ситуація теж не краща. У 2010 році європейські країни схвалили нові проекти офшорних вітряних електростанцій загальною потужністю майже 6 тис. мегават. Цей показник впав до 1,02 тис. мегават за підсумками 11 місяців минулого року, згідно з Ernst & Young. Для наземним вітряних електростанцій показник теж впав, але не так сильно.
Загалом, у 2011 році інвестиції у ВДЕ в Європі склали 120,7 млрд. доларів. В 2014 році показник становив 57,5 млрд. доларів. Інвестори вже відреагували на скорочення субсидій з боку деяких країн ЄС, подавши до міжнародних арбітражних судів ряд позовів щодо некоректних змін термінів скорочення державного фінансування.
Так, міжнародний суд виніс рішення у січні, що уряд Іспанії вчинив незаконно, зменшивши субсидування раніше вказаного терміну та не виплативши компенсації інвесторам.
Проте, як зазначають у Ernst & Young, є декілька країн ЄС, в яких державна підтримка «зелених» проектів ще й досі залишається сильною. До таких країн віднесли Німеччину, Францію та Нідерланди.
В той же час експерти зазначають, що найближчим часом слід очікувати появу нових ВДЕ-лідерів на карті світу. Так, на сьогоднішній день найкращими країнами для розвитку поновлюваних джерел виступають США, Китай та Індія, які запевнили, що в найближчі роки не планують скорочувати субсидування «зеленої» галузі, скоріше навпаки.
Загалом, основною причиною сповільнення державної підтримки сфери поновлюваних джерел енергії стала фінансова нестабільність в країнах ЄС.
0