0

Єврокомісія у своїх рекомендаціях Україні зазначила реформу Державної екологічної інспекції України серед 5 пріоритетних завдань у сфері охорони довкілля на 2024 рік. Про це повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.

Реформа державного екологічного контролю є однією з вимог Єврокомісії для подальшої європейської інтеграції нашої країни.

Головна проблема полягає в тому, що органи екологічного контролю в Україні та у ЄС мають кардинально різні функції та повноваження. У ЄС природоохоронні органи повинні слідкувати за тим, щоб виконувалися норми природоохоронного законодавства, а порушники – несли відповідальність. Функції ж вітчизняної ДЕІ досі зводяться переважно до проведення перевірок та накладання штрафів, а у найгірших проявах – до “кошмарення” бізнесу та створенні штучних перешкод у його господарській діяльності.

Поєднати дві такі різні за своїми підходами системи неможливо в принципі. Тому, якщо Україна обрала шлях євроінтеграції та хоче бачити успіхи у цьому процесі, відкладати реформу ДЕІ абсолютно неприпустимо.

Але замість того, аби зробити конкретні кроки у створенні концептуально нового органу за європейським зразком, Міндовкілля розводило пустопорожню балаканину і багаторазово вносило правки до законопроєкту №3091 “Про державний екологічний контроль”, єдиною реальною зміною в якому була зміна назви контролюючого органу без жодних трансформацій у підходах і принципах його роботи.

Після ідеї просто змінити вивіску, екопосадовців та законотворців осяяла інша думка – закрити ДЕІ взагалі. Як-то кажуть: “Немає органу – немає необхідності його реформувати”. На щастя, за кілька місяців від цієї “геніальної” ідей вирішили відмовитися.

І ось Єврокомісія вкотре була змушена акцентувати увагу українських екопосадовців на важливості цього питання. Бо замість засукати рукава та нарешті взятися за розбудову принципово нової структури, Міндовкілля демонструє назагал лише декоративні зміни, як-от, наприклад, у вигляді “ЕкоЗагрози”.

Небажання міністерства реально реформувати систему таке велике, що його видно вже і з європейських столиць. Але змінюватися доведеться, незважаючи на палке небажання втрачати такий налагоджений механізм тиску та заробітку, який досі існує завдяки нереформованій ДЕІ.

Оставить комментарий