Як зону відчуження перетворити на заповідник Опубликовано 18.01.2016 . Автор: Админ

0

Заступник міністра екології: «Зміна статусу 10-кілометрової території навколо Чорнобильської АЕС дозволить вирішити питання безпеки, зокрема — і протипожежної».

1440096568-1684«День» писав про те, що в 10-кілометровій зоні навколо Чорнобильської АЕС планується створити біосферний заповідник (див. № 113 від 1 липня 2015 року). Так, Президент України Петро Порошенко доручив Кабміну до 1 липня 2016 року переглянути і уточнити межі територій Чорнобильської зони відчуження, доручив уряду внести пропозиції щодо створення спеціального Чорнобильського біосферного заповідника, провести інвентаризацію забруднених земель тощо.

Нещодавно Міністерство екології та природних ресурсів внесло в уряд проект такого указу — про створення Чорнобильського біосферного заповідника. За словами авторів документа, мета його створення — проводити системні та довгострокові міжнародні дослідження впливу радіації на живі організми та екосистему в цілому. Дослідженнями вже зацікавилися науковці Німеччини та Японії. Сьогодні ведуться перемовини щодо створення науково-дослідного центру на цій території. Більше того, в Мінекології вважають, що Чорнобильський біосферний заповідник може стати в цьому напрямку — провідним у світ.

Згідно з проектом, його територія складе 229 тисяч га із 260 тисяч га зони відчуження. До заповідника не ввійде зона території ЧАЕС та промисловий майданчик (підприємства), які обслуговують станцію та об’єкт укриття, будівництво якого завершується. Планується, що заповідник матиме різні зони відповідно до їхніх функцій: будуть і з найвищим рівнем заповідності, і доступні для туристів. На півночі заповідник межуватиме з Білоруссю, де власне вже існує його аналог — це Поліський радіологічний заповідник, у якому наукову роботу фінансують відповідні структури ООН (зокрема, ЮНЕСКО).

Одна з основних функцій, яку виконуватиме цей біосферний заповідник, і на якій наголошують в Мінекології, — охоронна. Чиновники впевнені, що статус заповідності дозволить створити добру систему охорони та попереджуватиме підпали.

«Зараз гостро стоїть питання забезпечення охорони зони відчуження, бо робота підрозділів МВС, які нині там працюють, утримуючи периметр, — не достатньо ефективна. Вони та СБУ роблять все від них залежне, але є питання щодо технічного забезпечення роботи. Туди потрапляють «сталкери». А пожежі мають рукотворну природу. Я вважаю, що надання цій території статусу заповідної дозволить вирішити питання безпеки, в тому числі — й протипожежної. Згідно з проектом, це має бути від 300 працівників служби охорони. Йдеться про створення при цьому заповіднику потужного підрозділу служби державної охорони. Він має виконувати функції моніторингу, огляду, здійснення необхідних протипожежних заходів, заходів з охорони лісових екосистем», — говорить заступник міністра екології та природних ресурсів України Сергій КУРИКІН.

За інформацією фахівців, за останні роки біорозмаїття чорнобильської зони значно зросло. Сьогодні тут живуть представники видів тварин та рослин, занесені до Червоної Книги України. Зокрема, це бурий зубр, ведмідь, рись, видра. Також — понад 10 видів рідкісних рослин.
day.kiev.ua

Оставить комментарий