Норвежцям постійно роз’яснюють необхідність та важливість використання енергії сміття.
Про цінність відходів у Норвегії розказують з раннього дитинства. Для малюків випускають яскраві ілюстровані книжки, де в ігровій формі пояснюється, як правильно сортувати відходи. Наприклад, потрібно допомогти якомусь звірятку розкласти старі речі у кольорові коробочки.
Потім про необхідність сортування відходів норвежцям регулярно нагадують соціальні працівники, які за допомогою кольорових буклетів та брошур пояснюють важливість роздільного збору цінного ресурсу.
У Норвегії приділяють особливу увагу сортуванню органічного непотребу у зелені пакети, а пластикового – у сині. Саме за цими кольорами автомати на сміттєвих заводах розділяють відходи.
https://www.youtube.com/watch?v=qoCpii9Y_44
Невеликого розміру, щільні сміттєві пакети, якими держава забезпечує населення безкоштовно, можна знайти у кожному супермаркеті: бери скільки хочеш – тільки сортуй правильно. Інструкції щодо правильного сортування сміття також обов’язково включені у адаптаційний курс для емігрантів.
Норвезьке телебачення постійно демонструє соціальну рекламу, яка наочно показує, що можна зробити з правильно відсортованих відходів. Так, риб’яча голова, яка на екрані забарвлюється у зелений колір, – це біогаз, коробочка з-під йогурту, яка стає синьою, – це флісовий светр, «зелена» цибуля – це добриво, а «синя» банка з-під кетчупу – це офісний стілець.
Наразі добутим із сміття біопаливом країна обігріває школи, заправляє міські автобуси та іншу муніципальну техніку.
Багато рекламних роликів знято про те, які обсяги біогазу країна втрачає через неправильне сортування сміття. Так, один з них розповідає про недбальство громадянина, який викидаючи відходи помилився кольором пакета, і, фактично, вилив паливо на землю.
Традиційно у норвезькому будинку сміття розділяють на сім видів: картон і папір, органіка, поліетилен і нетвердий пластик, скляні та пластикові пляшки, бляшанки з-під консервів, шкідливі відходи(відпрацьовані батарейки, акумулятори, перегорілі лампочки, тощо), а також інше сміття.
Скляні та пластикові пляшки норвежці можуть здати до автоматів, які знаходяться у супермаркетах, і отримати невелику компенсацію у вигляді паперового чека. Останній можна отоварити у тому ж магазині або отримати готівку. Крім того, у кожному супермаркеті є контейнер для здачі шкідливих відходів – відпрацьованих батарейок, перегорілих лампочок та інших небезпечних відходів. Натомість прострочені ліки приймають у будь-якій аптеці.
У спеціальні контейнери, які стоять на вулицях, норвежці можуть викинути непотрібний одяг та взуття, які сортують благодійні організації. Новорічні ялинки на переробку збирають муніципальні служби, попередньо повідомивши на сайті про маршрут і графік роботи спецтранспорту.
Великі за габаритами речі – наприклад, старі меблі – населення зобов’язане самотужки вивозити на спеціальні полігони, де знаходяться відповідні контейнери.
У Норвегії підрахували, що чотири тонни відходів мають таку ж енергетичну цінність, як одна тонна мазуту. Рівно стільки потрібно, щоб опалювати один приватний будинок усю зиму.
ecotown.com.ua
0