0

Екологи і священнослужителі закликають українців не прикрашати могили напередодні Великодня пластиковими квітами і прикрасами.

Штучні вироби швидко втрачають колір та опиняються зазвичай на стихійних звалищах або, що ще гірше, спалюються у непризначеному для цього місці, завдаючи непоправної шкоди довкіллю.

flowerwaste_0Проти пластикових прикрас на могилах виступила Церква. Як зазначає референт з питань екології Тернопільсько-Зборівської Архиєпархії УГКЦ, отець Василь Шафран, нині проводиться Великопостна ініціатива заради збереження довкілля.

«Ми просимо людей робити діла милосердя для природи, які мають наймасштабніший вимір, – пояснює священнослужитель. – Основна проблема не у використанні неживих квітів, а у неправильності їх утилізації».
Християнського духовного змісту у прикрашанні могил “мертвими” квітами немає, запевняє отець Василь Шафран. «Це лише оптичний, культурний залишок, який заспокоює людину, що вона щось добре зробила, що вона пам’ятає про особу, вшановує її пам’ять, – підкреслює священнослужитель. – Богословської символіки у штучній квітці немає, але натомість завдається шкода нашому здоров’ю, рослинництву і тваринництву».

Гідною заміною пластиковим виробам стануть живі декоративні рослини, які можна посадити на могилі. За словами вірянина Івана Фалатовича, проведена отцем Василем Шафраном просвітницька робота змусила відмовитися від штучних квітів. «Посадили на могилах живі, – розповідає він. – Зараз цвітуть нарциси, потім підуть братчики, далі – чорнобривці – і так цілий рік могилки будуть прикрашені”.

Ринок швидко переорієнтовується. Продавець Андрій, який торгує переважно штучними виробами, планує замовляти більше живих квітів і рослин, які можна посадити на могилі.

«Зараз трохи менше штучні запитують, – розповідає підприємець. – Хочуть більше живих, ажіотаж пішов, що не можна ставити пластикових прикрас”.
На Микулинецькому кладовищі чимало людей приводять до ладу могили рідних перед святами. Пані Марія ставить букет штучних квітів лише на зиму. «Навесні стараюся посадити свіжі квіти», – розповідає тернополянка.

За словами ще однієї тернополянки Ольги Суслової, живі квіти – це наша пам’ять про померлих.

“За рослинами треба доглядати, – пояснює жінка. – Відтак кожні три дні або раз у тиждень необхідно приїхати, поклонитися, помолитися за рідних, які померли, і полити квіти”.
Священики ж кажуть, що віддавати шану покійним треба, але для цього не важливо, який пам’ятник чи вінок ви поставите на могилі, бо для них найважливіша молитва, а не сміття.
ecotown.com.ua

Оставить комментарий