У багатьох країнах світу 3 липня, у Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів, пропонують повністю відмовитись від них, або замінити на екоторбу, паперовий пакет або авоську. Благо вибір альтернативної тари сьогодні більш ніж предостатній. Пропонують не якісь безликі пакети, а досить сучасні, модні сумки. Багато провідних дизайнерів світу підтримують ідею повної відмови від використання поліетиленових пакетів. Вони випустили цілі лінійки своїх альтернативних рішень.
Про це повідомляє прес-служба Національної Екологічної Ради України.
Поліетиленовий пакет не схильний до вторинної переробки і тому після його корисної півгодинної життя, саме стільки потрібно, щоб донести з супермаркету товар додому, від вирушає в смітник. А звідти на звалище, де буде понад 150 років розкладатись, отруюючи при цьому навколишнє природне середовище. Термін, протягом якого він буде завдавати шкоду, в 2,5 мільйона разів довше того терміну, який він приніс користь.
В Україну щомісяця завозять більше 10 тисяч тонн ПЕТ гранулянта, з якого згодом зроблять різні пластикові вироби. Переробні потужності максимально можуть переробити не більше однієї тисячі тонн. А решта пластику буде століттями на неофіційних звалищах в лісосмугах, на берегах водойм розпадатись на мікрогранули. Так як пластик не схильний до биорозпаду, він під впливом зовнішнього середовища розпадається на мікрочастинки, які стають кормом для птахів, риб і звірів. В основному гинуть великі види птахів, які приймають яскраві частинки пластику за їжу. В екологічно здоровому середовищі ці птахи живуть 40-50 років. Сьогодні більше 30% з них гинуть не доживши і до 10 років. Кожні п’ять хвилин в країні вмирає одна чайка наковтавшись смертельного пластика.
«Якщо не почати нормативно і законодавчо вимагати розумного співвідношення: скільки завозять, а скільки виробничі потужності готові утилізувати і переробити пластика, то цей пластик відбере у нас все життєвий простір», – кажуть у Національній Екологічної Раді України.
В Україні 6 тисяч офіційних звалищ, на яких сьогодні накопичили понад 12,5 мільярдів тонн відходів. Щоб більш наочно уявити собі цю масу сміття – це одна гора з підставою 20 кілометрів і висотою в 10 кілометрів. Еверест зі сміття! За неофіційними даними це тільки мала частина «айсберга». Так як неофіційних звалищ понад 35 тисяч. Вони займають приблизно 14 тисяч квадратних кілометрів. Що можна порівняти з шістьома територіям держави Люксембург.
У нас всі заповідні території разом узяті займають близько 9% від території країни. А звалища – понад 11%.
В Україні переробляють максимум 3% відходів. Багато це чи мало? В ЄС переробляють в середньому 70%. У Швеції 98%. Це єдина країна в світі, яка в інших державах закуповує сміття, щоб не простоювали її сміттєпереробні підприємства.
Країна потопає в смітті. Тільки за минулий рік додалося 421 мільйон тонн відходів. На кожного українця у 2018 році додалося 8,5 тонн сміття. На щастя, 92% з них – малонебезпечні, це в основному відвали пустої породи при видобутку вугілля, руд, а також витягнутий з дна морів і річок грунт при днопоглиблювальних роботах. Домогосподарства дають в рік приблизно 6,5 мільйонів тонн відходів, або 271 кілограм на рік на людину. Якщо не зупинити цей сміттєвий Апокаліпсис, то ми скоро задихнемося завалені своїми ж відходами.
За підрахунками Держстатистики, ситуація з переробкою промислових відходів залишається на рівні 2017 року: утилізували 3% автомобілів (з 3 тисяч т), 5% з 40 тисяч тонн пластика, 10% з 22 тисячі тонн скла, 28% з 23 тисячі тонн і 50% з 112 тисяч тонн паперу і картону. За 2017 рік краще стало з переробкою побутових відходів: 257,3 тисяч тонн (+ 1%) спалили для вироблення електроенергії і 2 тисячі тонн просто згоріло (-5%), утилізували за євростандартами 6,5 тисяч тонн (+62,5%). Але, це лише 2,3% від загальної кількості побутового сміття.
«Щоб поліпшити ситуацію потрібно почати виконувати, на всіх рівнях, Закон про роздільний збір відходів. Він прийнятий ще в 2018 році. Так само необхідно збільшити відповідальність виробників пластикових виробів і компаній, які відповідають за вивіз і переробку сміття. Потрібно створити єдиний Фонд, який акумулює гроші виробників пластикових виробів скеровуючи їх на утилізацію пластика. Почати будувати за сучасними проектами сміттєспалювальні заводи, з обов’язковою умовою сортувальних ліній. У всьому світі від переробки сміття країни отримують доходи у вигляді газу, електроенергії. А у нас все на допотопному рівні закопується в землю. Щоб згодом століттями отруювати все в окрузі. І це потрібно робити вже сьогодні! Поки ми не втратили остаточно свою землю і водойми, дно яких вистелене пластиковим злом», – говорить глава Національної Екологічної Ради України Олександр Чистяков.
Сьогодні Закон про роздільний збір побутових відходів виконується через «пень колоду». Цьому є пояснення. Населення, розуміючи проблему забруднення країни, зокрема пластиком, і готова до роздільного збору, але не скрізь є відповідні контейнери. Так само на наших звалищах, як правило, відсутні або працюють малоефективно лінії із сортування сміття. Тому в основному збирають сміття машини без розбору забирають відходи і везуть їх на смітник, де ті закопуються в землю.
«Для ефективної боротьби із забрудненням, необхідно усунути причину. Весь світ став на шлях позбавлення своїх територій від пластикового навали – каже Олександр Чистяков. – З кожним днем зростає список країн, які або повністю відмовились від застосування поліетиленових пакетів, або значно його скоротили. Але головне, що вводять в оборот використання Екопластику. Він, на відміну від «безсмертного» пластика, в природному середовищі розкладається протягом двох років, при цьому не виділяючи шкідливих для навколишнього середовища речовин. Підрахували, що набагато рентабельніше використовувати еко упаковку, ніж таку, щоб завдавати шкоду людині і природі утилізацією пластика. У магазинах Італії і Франції продукти пропонують в екоупаковці».
Ми просто не помічаємо, як пластик щільно увійшов в наше життя. Багато виробів практичні. Але вони тьмяніють перед смертельною загрозою, яку несе пластик навколишньому середовищу і нашому здоров’ю.
При спалюванні пластик виділяє діоксин, який руйнує репродуктивну силу чоловіка.
Якщо багато хто з пластикових виробів можливо повторно переробити, то поліетиленовий пакет через його мікронну товщину не можна. У той же час при спалюванні поліетилену в атмосферу потрапляють шкідливі речовини, які отруйні для людини, а так само вони сприяють виникнення «парникового ефекту».
У наші дні, освоївши виробництво поліетиленової упаковки, людство виробляє в 20 разів більше сміття, ніж 50 років тому. Одноразова поліетиленова упаковка має близько 40% побутового сміття в світі.
Довідково: В Індії визнали поліетиленові пакети вбивцями. Під час повені загинуло понад сто осіб. Причина – поліетиленові кульки, які забили зливові каналізації. В Індії категорично заборонили їх використання в торгових мережах. Запроваджений серйозний штраф, а за повторне порушення – кримінальна відповідальність.
Поліетиленові пакети виготовляють з нафти. Щорічно більше 4 відсотків від усього світового видобутку нафти і газу йде на виготовлення поліетиленових пакетів. У 2018 році тільки в столиці використовували близько 3 мільярдів пакетів. Один легковий автомобіль міг би проїхати більше 1,8 мільйон кілометрів на витрачену на їх виготовлення нафту.
За статистикою кожен містянин щорічно використовує до 400 поліетиленових пакетів. У Києві щорічно витрачають майже 2,5 мsльярди поліетиленових пакетів – їх частка в складі ТПВ досягла 10%, а на переробку йде лише 5 відсотків від всіх твердих побутових відходів, інші відвозять на звалища. Це призвело до того, що сміттєві полігони на 35% заповнені полімерними відходами.
Світова спільнота закликає переглянути своє ставлення до пластику. Шкода завдана усьому живому на планеті Земля поліетиленом настільки страшна, що від цього неможливо відмахнутися.
Національна Екологічна Рада України, Всеукраїнська екологічна Ліга, Асоціації рибалок України виступають з ініціативою заборони поліетиленових пакетів, і закликають ввести в обіг Екопластик на законодавчому рівні.
Біо пакет розкладається під впливом навколишнього природного середовища при цьому не шкодячи їй.
«Зараз Біорозкладана упаковка – це цивілізоване рішення при використанні передових технологій. Її застосування відкриє нові можливості для вторинної переробки, що без всяких сумнівів буде вигідно виробникам. Біоупаковка стане гуманної альтернативою пластику, – зауважують в Національній Екологічної Раді України.
На сьогодні вітчизняні чиновники не вирішують цю проблему. У кращому випадку роблять вигляд, що займаються нею, а насправді просто закривають на неї очі. В її рішенні потрібні державні підходи. І найголовніше, щоб не було занадто пізно. Адже на кону стоїть здоров’я нації, і навколишнього нас природного середовища.
0