У Швеції можуть вивести з експлуатації дев’ять із десяти нині діючих атомних реакторів.
Крім двох вже оголошених до закриття атомних електростанцій, державна компанія «Ваттенфаль» має намір закрити свої останні п’ять АЕС через високі податки та низькі ринкові ціни на електроенергію.
Як зазначає директор атомноенергетичного підрозділу концерну Турбьорн Вальборг, нові правила з атомної безпеки, які наберуть чинності до 2020 року, вимагають масштабних інвестицій у реактори вже у 2016 році.
«Експлуатувати реактори в Рингхальсе і Форсмарке просто невигідно, враховуючи необхідні для їх подальшого функціонування інвестиції, – зауважує фахівець. – Ситуацію ускладнюють ціни на електроенергію, які, згідно з прогнозами, залишаться на такому ж низькому рівні протягом найближчих років, та підвищений у минулого році податок на потужність атомної енергетики».
Як результат, у Швеції може залишитися один реактор – Оскарсхамн 3, який належить компанії EON.
За словами Турбьорна Вальборга, уникнути закриття атомних станцій можна лише, якщо уряд піде на зниження податку, який стягується саме з потужності електростанції, а не з реально вироблених нею обсягів енергії. Після останнього підвищення він становить 14 770 крон з розрахункового мегавата у місяць. Приміром, для найбільшого реактора Швеції Оскарсхамн 3, виплати складають близько 700 млн крон у рік – майже 80 млн доларів.
Крім того, у «Ваттенфаль» вважають, від закриття АЕС врятує також перегляд системи сертифікації електроенергії, яка передбачає значні пільги для електростанцій, які працюють на енергії вітру, хвиль, сонця, частково води і біопалива.
На думку міністра енергетики, соціал-демократа Ібрагіма Байлана, Швеції, АЕС якої нині генерують 40% електроенергії, потрібно, як мінімум, шість працюючих атомних реакторів, щоб без падінь перейти до поновлюваних джерел енергії.
«Питання про можливе зниження податків на потужності розглядається, зокрема, у рамках міжпартійної Енергетичної комісії, – заявив міністр. – Уряд зробить все, щоб забезпечити надійне електропостачання, однак для досягнення домовленості потрібна добра воля й інших партій”.
У зв’язку з холодами потужності всіх електростанцій Швеції наразі використовуються на повну. У подібних умовах без стабільних джерел електрики – АЕС та гідростанцій – ніяк не обійтися, впевнені фахівці Шведських енергетичних мереж.
ecotown.com.ua
0