Тільки за один день у Миколаївській області вигоріло кілька кубометрів лісу — пожежа вирувала на площі понад 2 тисячі квадратних метрів.
Рятувальникам довелося гасити ліс у Балабанівському районі та лісовому урочищі «Лимани».
В обох випадках причиною загоряння стала недбалість людей у поводженні з вогнем.
А ось на Херсонщині вигоряння очерету в плавнях стало вже щорічною традицією.
Вогонь знищив не тільки зелені насадження, а й місця проживання птахів та річкових тварин.
Як поінформували у прес-службі ДСНС України, пожежі вирують і в лісах, і на звалищах побутових відходів, де причиною загоряння також є людський фактор.
Загасити вогонь на полігонах набагато складніше, крім того, разом із димом у повітря потрапляють такі небезпечні для життя людини речовини, як діоксин та метан.
— Токсичні продукти горіння виділяються при оплавленні пластикових пляшок та пакувальних матеріалів, — розповів голова екологічної асоціації «Зелений світ» Сергій Колесников. — Погіршення екологічної ситуації в курортних зонах півдня України може призвести до відтоку туристів та зниження надходжень до бюджету. Керівники областей повинні бути безпосередньо зацікавлені в тому, щоб проводити профілактичні протипожежні заходи.
Відзначимо, що ситуація з лісовими пожежами у Херсонській та Миколаївській областях може бути критичною ще й із тієї причини, що більшу частину спеціальної техніки (вантажівки, пожежні машини, екскаватори) вивезли до зони АТО на Донбасі ще на початку військових дій.
— Останні кілька років нас рятує тільки дощова погода, яка фактично виконує роботу за нас, — розповідає працівник лісгоспу «Великі Копані» Сергій Тарасенко. — У разі виникнення на Херсонщині таких масштабних пожеж, як це було в 2004-му та у 2006 роках, гасити їх нам буде просто нічим.
Відзначимо, що щорічно пожежі на півдні України завдають збитків на кілька мільйонів гривень.
За словами вогнеборців, досить часто загоряння організовують браконьєри, які ведуть незаконну вирубку лісу.
Проблему допомогло б вирішити створення штучних водойм та інші профілактичні заходи, однак кошти для цього з бюджету останніми роками не виділяють.
Регулярна вирубка лісів уже призвела до зміни клімату в причорноморській зоні.
Так, днями соціальні мережі України облетів шокуючий відеозапис: мешканець Голопристанського району зняв на телефон справжній потужний смерч висотою у кілька сотень метрів.
Вивчати природну аномалію метеорологи не можуть, бо спеціальних локаторів, які б розпізнавали смерчі, на Херсонщині немає.
Екологи прокоментували цей відеозапис та розповіли про те, що подібне явище спостерігали в цій місцевості 70 років тому, коли лісові насадження були ще дуже молоді та не могли перешкоджати пиловим бурям та вітрам.
Фахівці нагадують, що саме на Херсонщині розташована найбільша в Європі пустеля — Олешківська.
З метою стримування пісків у причорноморському регіоні ще за радянських часів було висаджено кілька тисяч гектарів кримської сосни.
Останні 20 років ці лісові насадження нещадно вирубують браконьєри, через що страждає інфраструктура всієї області.
0