0

01Косівський район перейде на дешеве деревне паливо та уникне екологічної катастрофи в разі продажу селянам сухих та ушкоджених смерек за низькими цінами.

Ініціатором проекту став молодий кутський лісничий Петро Пліхтяк спільно з іншими активістами Громадського комітету Косівщини, до якого входять всі 39 сільських громад району.

За його словами, третину лісу, яким на Косівщині вкрито понад 43 тис. га, займає вибаглива смерека. Через дерево, яке має поверхневе коріння і швидко всихає, значна частина лісу щороку вимирає. Оскільки сухі стовбури, поруйновані короїдами, на високогір’ї ніхто не утилізує, небезпечна мошкара перекидається на добротні смереки та молодняк, розповідає Петро Пліхтяк, наголошуючи, що стан лісового фонду у районі близький до екологічної катастрофи.

Молодий фахівець впевнений, що врятувати Косіщину від екологічного лиха та непідйомних боргів за природний газ – лише впродовж лютого місцеві підприємства використали на опалення понад 6 млн кубометрів газу – може інтенсивна заміна смереки, створення реального механізму вирубки і транспортування з лісу хворих дерев та освоєння їх на території підніжжя. За підрахунками Петра Пліхтяка, з місцевих лісів можна вивезти понад 3,5 млн. кубометрів смереки.

В разі узаконення вирубки хворого смерекового лісу спеціалізовані бригади лісгоспів зможуть за собівартістю валити дерева, а громади, утворюючи так звані “кооперативи”, на конях чи трактором спускати колоди вниз, вважає активіст. Сухостій продавати селянам необхідно за прийнятними цінами, зауважує молодий лісничий, додаючи, що в сучасних реаліях лісгоспи повинні відновити дрібний відпуск на пні, який був заборонений у 2000-х роках. Така практика дозволить покласти край хаотичній вирубці лісу, зокрема, врятує здорові дерева, впевнений Петро Пліхтяк.

За словами координатора Комітету громад Косівщини Олександра Вуйціка, лісгоспи мають безпосередньо звернутися до обласної ради та Кабінету міністрів з проханням дозволити дрібний продаж лісу. Хворі дерева необхідно розцінювати як відходи і виписувати по 50 гривень за кубометр, вважає активіст, наголошуючи, що таким чином можна задовольнити місцеві потреби дешевими дровами, створити підвалини для нового виробництва та залучити інвесторів.

Олександр Вуйцік підкреслює, що на розташованих недалеко від сіл та лісу переробних підприємствах повинно працювати місцеве населення, а прибуток та податки йти у місцевий бюджет. Як результат, відновлене у Косівському районі виробництво палива у промислових масштабах дозволить підняти економіку, створити нові робочі місця та забезпечити додаткові надходження до місцевих бюджетів.

Для реалізації альтернативного проекту, під яким підписалися всі 39 сільських голів району, Комітет громад Косівщини має намір провести круглий стіл за участю працівників СБУ, прокуратури, правоохоронців, лісокористувачів та сільських голів. Передбачається, що після заходу на місцях створять комісії і вже у лісі визначатимуть ділянки, які потрібно очистити від хворих та ушкоджених смерек.

Згідно з даними, три підприємства у Косівському районі мають дозвіл вирубувати, вивозити та утилізувати дерева: Держлісгосп за рік вирубує ліс на площі 16 140 га, Райагроліс – на площі 19 227 га, Національний природний парк “Гуцульщина” експлуатує 7606 га гірської території. За реальними підрахунками Петра Пліхтяка, практична потреба лісокористувачів, або ж господарств, яким дозволено валити ліс та складувати деревину, – 300 тис. кубометрів деревини. Згідно з офіційними даними, місцеві господарства освоюють тільки 25-30 тисяч кубометрів.

Примітно, що місяць опалювального сезону, враховуючи нові тарифи на газ, обходитиметься району у 75 млн гривень. Таким чином, бюджет Косівщини, який у 2014 році становив 370 млн гривень, не покриє витрат на опалення газом.

ecotown.com.ua

Оставить комментарий