Продаючи вторинну сировину, вилучену з твердих побутових відходів, Київ може заробляти понад 3 млрд гривень у рік, повідомляє ecotown.com.ua.
Як зазначає спеціаліст “Публічного аудиту” Володимир Тарчинський, тонна очищеного сміття зі стовідсотковим вмістом пластику коштує на світовому ринку близько тисячі євро, а виробів із пластмаси у столичних відходах близько 60%. В той же час в Україні за тонну використаної тари можна отримати близько 5 тис. гривень, підкреслює аудитор, наголошуючи, що Київ практично не використовує перспективне джерело наповнення бюджету.
Сьогодні у столиці досі відсутній ринок переробки сміття, констатує фахівець. Невідсортовані відходи потрапляють у кращому випадку на сміттєспалювальний завод «Енергія» та на Полігон твердих побутових відходів No5, у гіршому – відвантажуються на нелегальні звалища (майже 3,5 млн куб. м у рік).
За даними “Публічного аудиту”, “Енергія” щорічно знешкоджує 20% усього столичного сміття – близько 780 тис. куб. м (130 тис. тон), а полігон No5 захоронює в середньому 1,5 млн куб. м ТПВ – 50%. Решта 30% відходів переробляється на сортувальних лініях комерційних компаній або вивозиться прямо на нелегальні звалища Київщини.
За словами Володимира Тарчинського, компанії, які змушені платити на третину більше за утилізацію однієї тони ТПВ – 87 грн, ніж за її поховання на нелегальних звалищах – 50 гривень, не зацікавлені у цивілізованому поводженні зі сміттям. «Періодично перевізники нарікають, що тариф за збір компенсує лише витрати на вивіз сміття, однак з ринку не йдуть, – пояснює спеціаліст “Публічного аудиту”, зауважуючи, що завдяки нелегальним звалищам цей бізнес залишається досить рентабельним.
Аби заробляти на смітті та паралельно вирішувати екологічні проблеми, Київ зобов’язаний побудувати нові сміттєпереробні заводи із залученням іноземних інвесторів. «Приміром, з французькою компанією “Veolia Environnement” – одним зі світових лідерів комунальної галузі – столиця може зареєструвати спільне підприємство, в якому 51% статутного капіталу належить комунальному підприємству, а 49 % – європейській компанії, – пояснює Володимир Тарчинський, зауважуючи, що місто може вкласти свою частку у спільний проект майном, зокрема землею, на якій буде побудовано завод.
На додачу, необхідно встановити жорсткий контроль за компаніями, які вивозять сміття, аби відходи потрапляли на сміттєспалювальні заводи, а не на нелегальні звалища, зауважує аудитор.
Сьогодні в Україні накопичено близько 36 млрд тонн відходів, з яких утилізується лише 30% промислових відходів та 4% – побутових.
0