Майже 30 років тому в українському Чорнобилі вибухнув блок атомного реактора, стався великий радіоактивний викид. Україна донині бореться з наслідками аварії, і досі місце трагедії на Чорнобильській АЕС становить загрозу безпеці, йдеться у відповіді федерального уряду Німеччини на запит фракції “зелених” у Бундестазі.
Як заявила Die Welt прес-секретар партії з питань ядерної енергетики Сільвія Коттінг-Уль, “проблеми в Чорнобилі не усунуто цілковито навіть через 30 років після катастрофи. В аварійний реактор постійно проникає вода, і там може утворитися так званий “атомний суп” – це свідчить про те, що катастрофа триває”.
За даними уряду ФРН, пише журналістка Клаудія Еренштайн, йдеться про “дощову воду, що проникає в руїни реактора, та конденсат, який утворюється на його стінках”. Частина рідини потрапляє туди з “системи придушення пилу”. Капаючи вниз, вона може “вступити в контакт матеріалами, що містять ядерне паливо”. На підлозі реактора, як йдеться в документі, вже “утворилася суміш складного хімічного складу”. На 2014 рік її обсяг становив 326 кубометрів, що відповідає приблизно 1600 бочкам з ядерними відходами. “Вміст у ній трансуранових елементів перетворює її на можливе джерело спонтанного ділення атомного ядра з викидом нейтронів”, – йдеться в документі. Іншими словами, це означає, що нову аварію виключати не можна, хоча “вона не буде такою масштабною, як минула”.
Німецький уряд оцінює ймовірність такої аварії як вкрай низьку. Проте проникнення води є тривожним сигналом, що свідчить про те, що на ЧАЕС необхідно якомога швидше поліпшувати заходи безпеки, підкреслює Еренштайн.
В цілому, в перші місяці після катастрофи було вжито заходів, спрямованих на ізоляцію місця аварії, в тому числі була зведена підземна стіна з бетону, покликана перешкоджати потраплянню зараженої води в річку Прип’ять, йдеться в статті. Про її поточний стан в уряду ФРН “будь-якої достовірної інформації немає”. А ось побудований через 200 днів після аварії і відремонтований у 2008 році бетонний саркофаг руйнується: після сильного снігопаду трирічної давнини частина конструкції даху зруйнувалася. Відтоді на тому місці ведуться роботи зі зведення нового саркофага під назвою New Safe Confinement (NSC), і в його будівництві Україна залежить від міжнародної допомоги.
На думку Коттінг-Уль, Україна, яка на сьогодні має 15 атомних реакторів, повинна в майбутньому відмовитися від ядерної енергетики. “Це просто безумство, що Україна продовжує робити ставку на атомну енергетику і продовжує час експлуатації своїх АЕС”, – заявила депутат. Як додає автор статті, “зелені” збираються вимагати від країн, які будуть надавати кошти для ЧАЕС, прив’язувати свою допомогу до конкретних планів Києва щодо відмови від атомної енергетики.
0