Найбільшу загрозу для здоров’я людини становлять радіоактивні вода й продукти, вивезені із Зони відчуження.
У Чорнобильській Зоні відчуження прикордонники затримали трьох громадян, які намагалися трактором з причепом вивезти близько трьохсот кілограм металобрухту. Поруч з місцем затримання правоохоронці виявили ще 400 кг металобрухту, підготовленого до вивозу.
Чим може бути небезпечний для оточуючих метал із Зони відчуження в ефірі радіостанції “Голос Столиці” прокоментував директор науково-виробничого підприємства «Досвід», керівник лабораторії радіаційного контролю Ігор Махньов.
Чи шкідливі метали з-під Чорнобиля?
— Все залежить від того, звідки метал. Якщо це ті ж радіатори з сіл, то це не небезпечно. Не весь метал радіоактивний в Зоні відчуження, більше того, не вся Зона заражена. Якщо ви подивитеся на карту забруднення, то побачите суцільні плями.
Чи можна очистити метал від радіації?
— Так, якщо метал вивозиться за ліцензією, він проходить багатоетапний дозиметричний контроль, проводиться дезактивація в кілька етапів. За межі Зони вивозиться вже очищений метал. Його переплавляють, роблять з нього вироби. Сам метал не радіоактивний, а забруднення зазвичай поверхневе. Найчастіше дезактивація зводиться до того, що метал просто миють, також може бути хімічна спеціальна дезактивація. У результаті ми отримуємо чистий металобрухт.
Металобрухт, який вивозиться контрабандою, може бути радіоактивним?
— Я не думаю, що вони мають доступ до металу, забрудненого настільки, щоб становити серйозну небезпеку. У той же час мені здається, у них вистачило б розуму купити дозиметр.
Повідомлялося, що в Зоні відчуження вирубували ліс і згодом з такої деревини виготовляли меблі. Меблі можуть бути радіоактивні?
— З деревом складніше, радіонукліди можуть перебувати в самій деревині, не тільки на поверхні. Але знову ж таки: далеко не весь ліс настільки сильно забруднений, щоб становити небезпеку.
Чим небезпечні радіонукліди?
— Багато радіонуклідів — цезій-132 і стронцій-90 — накопичуються в організмі. І таке внутрішнє опромінення, звичайно, небезпечно. Воно набагато більш небезпечно, ніж зовнішнє опромінення — через метал, дерево, будматеріали. Найнебезпечніше — потрапляння радіонуклідів всередину організму з водою, їжею і з повітрям, де присутній радіоактивний газ.
0