Більше 30 тис. жителів Іванківського району Київської області стурбовані планами з будівництва по сусідству Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. В кінці травня при Іванківській районній раді була створена робоча група для вивчення питань, що стосуються цього будівництва. До складу групи разом з депутатами увійшли і представники ГО “Асоціація зелених України”.
Головними завданнями робочої групи є забезпечення максимальної прозорості проекту ЦСВЯП, повноцінне інформування населення та проведення повноцінних громадських слухань з питання будівництва ЦСВЯП.
Необхідність об’єднання зусиль громадськості, населення і місцевих органів влади обумовлена відсутністю повноцінного діалогу між НАЕК «Енергоатом» і жителями району та Київської області про можливі ризики, які несе будівництво сховища для відпрацьованого ядерного палива з усіх українських атомних станцій на території Київської області.
Створенню робочої групи передували неодноразові звернення в «Енергоатом». У них громадські активісти наполягали на детальному обговоренні звіту про “Оцінку впливу на навколишнє середовище” проекту ЦСВЯП і проведенні громадських слухань, а представники місцевих органів влади інформували керівництво компанії про негативне ставлення населення до будівництва цього об’єкта в Зоні відчуження ЧАЕС на території Київської області.
Ініціатори створення робочої групи відзначають, що територія Іванківського району і без того дуже сильно постраждала від наслідків аварії на ЧАЕС. Але якщо радіаційний фон від Чорнобильської катастрофи, нехай і вкрай повільно, але знижується, що дає надію майбутнім поколінням, то на ЦСВЯП протягом 50 років будуть накопичуватися все нові і нові радіаційні матеріали. За приблизними підрахунками – це 12,5 тисячі тонн нових радіоактивних відходів.
«Ми глибоко переконані, що рішення про будівництво ЦСВЯП має прийматися тільки після проведення екологічної експертизи відповідно до українського законодавства і вимог міжнародних конвенцій, а також з урахуванням результатів відкритого громадського обговорення», – зазначають учасники робочої групи.
0