Ці дані підтвердила Центральна геофізична лабораторія Держслужби України з надзвичайних ситуацій.Найбільше його псують автомобільні викиди: рівень канцерогенних речовин у межі міста перевищує граничні норми в 6-7 разів.
«Виміри проводять чотири рази на добу. Маємо два стаціонарні базові пости, у житловій зоні та промисловій, на проспекті Свободи та вулиці Паризької Комуни». Упродовж дня отримуємо вісім проб, із цих показників вираховуємо середній рівень, який і визначає стан забруднення атмосферного повітря, – каже Василь Лобко, голова обласної організації Всеукраїнської екологічної ліги. – Промислових підприємств у нас небагато.
Найбільшої шкоди повітрю в Ужгороді задає транспорт. Маршрутні автобуси та таксі в Ужгороді працюють на метані, бо це пальне найдешевше, які становлять майже 87% загального обсягу викидів. В останній місяць панувала неймовірна спека, яка призвела до збільшення вмісту шкідливих речовин. З квітня майже вдвічі зріс рівень формальдегіду та оксиду азоту».
У порівнянні з минулорічними показниками на 7% зросла концентрація пилу та на 16% – розчинних сульфатів. Спостерігається збільшення середньомісячної концентрації формальдегіду, оксиду вулицею, пилу та розчинних сульфатів.
Фізико-географічне положення міста заважає активному переміщуванню повітряних мас. А ще в Ужгороді забагато транспорту, вдвічі більше, ніж у столиці: на кожну тисячу осіб – 303 автомобілі.
Лікарі Ужгородської санепідемстанції кажуть, що шкідливі речовини в повітрі негативно впливають на генетику, репродуктивну систему, нервову та зорову систему.
«За статистикою онкодиспансеру, найчастіше в ужгородців діагностують рак верхніх жихальних шляхів і легенів, – каже Василь Лобко. – Ситуацію покращать каталізатори – спеціальні пристрої на автомобілі, що вловлюють канцерогенні речовини, та вчасне прибирання вулиць, у тому числі й миття спеціальною технікою».
Для миття вулиць в Ужгороді недавно закупили два сучасні спеціальні автомобілі. Та іноземна техніка не може працювати на українських дорогах через те, що на них багато ям.
0