Вчені Чернігівського державного технологічного інституту у співпраці з естонцями розробили модульні перетворювачі для фотоелектричних панелей, здатні суттєво підвищити ефективність системи під час затінення та змінних погодних умов.
Як зазначає Олександр Велігорський, кандидат технічних наук, доцент, завідувач кафедри Біомедичних радіоелектронних апаратів та систем ЧНТУ, сфера наукових інтересів якого стосується напівпровідникових перетворювачів для фотоелектричних систем, подібні пристрої викликають більшу зацікавленість за кордоном, ніж в Україні.
«Ми розробили перетворювачі, які були апробовані на сонячній електростанції в Іспанії і показали високу ефективність порівняно з аналогами, – розповідає вчений. – Є в нас і сонячний трекер, який здатний слідкувати за положенням Сонця, й орієнтувати поверхню панелей таким чином, щоб вона була завжди направлена на небесне світило. Це суттєво підвищує вироблення електроенергії у вранішні та вечірні години, коли Сонце ще високо над горизонтом, але вже не на півдні, а на сході чи заході».
Однак українські виробники, за словами Олександра Велігорського, зазвичай не цікавляться такими розробками. Приміром, портативні сонячні батареї можуть мати дуже широке використання. «Від маленьких сонячних світильників для саду, в яких невеличка панелька накопичує енергію в акумуляторі вдень, а віддає ввечері, до розподілених мереж датчиків, які розкидані на великій відстані один від одного та й взагалі від централізованої мережі, – розповідає вчений. – Ми поставили датчик, який вдень живиться від фотоелектричного модуля, а вночі – від акумулятора, який також заряджається від того ж модуля».
Гнучкі фотоелектричні модулі, які мають нижчу ефективність(менше енергії з однакової площі), і вищу ціну, можна закріпити на рюкзаку, одязі, палатці і згортати при потребі, додає фахівець.
За словами Олександра Велігорського, аспіранти ЧНТУ за програмами обміну можуть під час навчання поїхати до Німеччини, Великобританії, Естонії чи інших країн. «З Естонією тісно співпрацюємо і маємо подвійну аспірантуру – наші молоді вчені можуть частину часу проводити за кордоном, займаючись науковими дослідженнями за сучаснішим обладнанням, – розповідає науковець. – Викладачі ж мають змогу займатись дослідженнями в рамках грантових програм».
Примітно, що Олександр Велігорський отримав освіту у Чернігівському державному технологічному інституті, а стажування проходив у Великобританії – в університеті Гліндора. Після поїздки вчений почав активніше займатись грантовими програмами. У 2012 році заявка, подана разом з німецькими колегами з Бонн-Рейн-Зіг університету прикладних наук, перемогла у конкурсі, який проводила Німецька агенція з академічних обмінів, і вчені отримали трирічний грант на візити до Німеччини для проведення наукових досліджень.
ecotown.com.ua
0