0

Взуття супроводжує нас протягом життя кожного кроку. Одні споживачі зберігають вірність декільком парам, інші, слідуючи модним тенденціям, швидко купують більш сучасні моделі. Деякі екологічно обізнані особи потім намагаються залишити непотрібне взуття у пунктах збору, адже кожна така пара, за даними вчених, заощаджує до 8000 літрів води та близько 3,6 кг СО2.

1Однак більшість людей відправляють своє взуття на смітник. Тільки у Німеччині кожного року викидають більш ніж 380 мільйонів пар, у країнах Європейського союзу – 2,5 мільярдів пар. За даними дослідників у сфері рециклінгу Майка Лі (Mike Lee) та Шахіна Рахіміфарда (Shahin Rahimifard) з Університету Лафборо (Loughborough University) у британському Лестерширі, з більш ніж 20 мільярдів пар взуття, які щорічно виробляють у всьому світі, 95% потім знищують на сміттєспалювальних заводах. За даними експертів, при спаленні взуття в атмосферу потрапляють хром і фторовані сполуки, про шкідливих вплив яких відомо ще досить мало. Це представляє небезпеку для довкілля і є нераціональним використанням ресурсів.

Більш доцільно було б переробити старе взуття на інші продукти, щоб забезпечити багаторазове використання сировини. Тому деякі компанії у Німеччині, наприклад, виробники одягу Reno, Puma або Adler, вже організували прийом взуття, обіцяючи споживачам скорочення навантаження на довкілля. Екологи вважають такі системи зворотного прийому сумнівним інструментом маркетингу, оскільки у дійсності вони за рахунок знижок сприяють купівлі ще більшої кількості речей, що лише збільшує відходи.

Nike вважається піонером у сфері зворотного прийому: у США компанія приймає взуття з 1990 року, у Німеччині – з 2007 року. У рамках так званої програми „Reuse-a-shoe“ концерн збирає спортивне взуття кожної марки, яке вже не можна носити. Потім на заводі з рециклінгу взуття розмелюють. Отриманий матеріал проходить через ряд сепараторів і перероблюється на так званий Nike Grind. Цей субстрат з гуми підошв, поролону внутрішніх підошв та тканини верхнього матеріалу частково використовується Nike при виготовленні текстилю та підошви. Головним чином Nike Grind використовують інші компанії для виробництва підлогового покриття для спортивних та ігрових майданчиків. Таким чином відбувається лише downcycling — переробка на продукт меншої вартості. За даними концерну, з цього матеріалу у всьому світі вже вироблено 450 000 майданчиків, біля 28 мільйонів пар спортивного взуття.

2

Отже, рециклінг з кінцевим продуктом більшої вартості, так званий upcyrcling, на практиці досі є майже неможливим. Взуття звичайно переробляють на значно дешевші товари – ізоляційний матеріал для будівельної промисловості або наповнювач у дорожньому будівництві.

Чому рециклінг взуття настільки складний? Взуття складається з численних матеріалів – шкіри, полімерів, гуми та текстилю, розділення яких досить складне. Взуття має витримувати механічне навантаження, тому компоненти, які з’єднані за допомогою склеювання або зшивання, дуже складно розділити. Композитні матеріали або змішані речовини значно обмежують процес рециклінгу. Проте чистота компонентів є передумовою високоякісної утилізації. Крім того, високоякісний рециклінг з замкненим циклом не передбачає використання таких сумнівних речовин, як пер- та поліфторовані хімікати (PFC), що роблять взуття брудо- та водовідштовхувальним.

Сьогодні виробникам взуття цього поки що не вдалося досягнути. Існує декілька компаній, які працюють над створенням взуття з натуральних біорозкладних матеріалів. Так, виробник спортивних товарів Puma вже представив кросівки з біобавовни, полімера і льону, виробництво яких, за даними компанії, скорочує витрати на екологію на 31% у порівнянні зі звичайним взуттям.

Автор підходу Cradle-to-Cradle німецький хімік Майкл Браунгарт декілька років тому створив для виробника спортивних товарів Nike взуття, яке повністю підлягає біологічному розкладанню. Згідно його концепції використовуються лише небагато хімікатів. Інші великі компанії, хоча і не пропонують біорозкладне взуття, проте враховують екологічні аспекти при виробництві. Наприклад, модний концерн Esprit з минулого року пропонує веганську колекцію жіночих кросівок з лейблом „PETA-Approved Vegan“ від організації захисту тварин PETA.

3

Зараз відомий виробник кави, одягу та інших товарів Tchibo, у якого під час останньої перевірки екологічна організація Greenpeace знайшла у дитячому одягу та взутті шкідливі для здоров’я хімікати, має намір у майбутньому продавати лише продукти, які можна повністю переробити. Tchibo стала першою компанією, яка у 2014 році дала письмове зобов’язання перед Greenpeace взяти відповідальність за весь цикл життя усіх продуктів.
ecotown.com.ua

Оставить комментарий