У Полтавській області 16 підприємств мають сертифікати на вирощення та переробку органічної продукції.
Еко-аграріям виділили близько 10 тисяч гектарів чорноземів у Козельщинському, Семенівському, Миргородському та Шишацькому районах.
На Полтавщині вирощують здебільшого органічну пшеницю, овес, гречку, нут, зазначають фахівці.
«У 2017 на Диканщині буде закладена плантація екологічної малини та смородини – аграрне підприємство наразі отримало сертифікат про відповідність ґрунтів стандартам органічного вирощення, – пояснюють вони, – Ягоди, перший збір яких планують отримати наприкінці осені, експортуватимуть до Німеччини».
16 підприємств Полтавщини мають сертифікати на вирощення та переробку органічної продукції видані компанією “Органік Стандарт”, яка працює не лише в Україні, а й у Європі.
Органічне землеробство оберігає полтавські чорноземи від забруднення синтетичними добривами, пестицидами, гербіцидами, іншими штучними речовинами та ГМО, розповідають фахівці.
«Заборонене будь-яке стимулювання росту та кількості продукції, – наголошують експерти. – Оскільки вирощення еко-продуктів – процес доволі кропіткий і затратний – ціна на органіку у два рази вища: 1 тонна звичайної пшениці коштує близько 4,5 тис. грн., а органічної – 9 тис. грн.».
Практично вся органічна продукція Полтавщини іде на експорт.
0