Українські екологи вказують на шкідливість теплоелектростанцій для довколишнього середовища і вимагають від влади повної відмови від спалювання вугілля.
Курс уряду України на скорочення споживання природного газу і спалювання замість нього вугілля на теплових електростанціях (ТЕС) для виробництва теплової та електричної енергії призвів до значного забруднення повітря, ґрунту та ґрунтових вод. Про це у ході презентації дослідження стану навколишнього середовища України заявив директор Інституту зеленої економіки, доктор економічних наук В’ячеслав Потапенко. “Обладнання теплової енергетики істотно зношене, 90 відсотків фактично вичерпали термін експлуатації”, – сказав науковець.
Він повідомив, що ТЕС щорічно викидають в атмосферу “150 залізничних потягів шкідливих речовин”, що осідають в радіусі 30 кілометрів від ТЕС і негативно впливають на здоров’я людей. У результаті, наголосив Потапенко, Україна посіла дев’яте місце у світовому антирейтингу держав із високою смертністю і захворюваністю через забруднене повітря. “Середній вік вугільних станцій становить 50 років, а то й більше. Коефіцієнт їхньої корисної дії не перевищує 46 відсотків. Вони є потенційно аварійними об’єктами”, – зазначає координаторка проектів з енергоефективності Національного екологічного центру України Анна Шумейко.
Експертиза Трипільської ТЕС
Цей висновок підтверджується результатами громадської екологічної експертизи Трипільської ТЕС. За словами екологів, викиди станції в атмосферу Київщини становлять 82 відсотки від шкідливих викидів усіх підприємств області. Директор юридичної компанії “Імператив плюс” Олександр Лупейко повідомив, що, за даними санепідслужби, обсяг відвалів золи на станції 2014 року становив понад 26 мільйонів тонн.
Правозахисник зазначає, що жителі міста Українка, яке знаходиться поблизу ТЕС, скаржаться на регулярні пилові бурі, джерелом яких є ці відвали. На думку Лупейка, влада ігнорує проблему недотримання станцією екологічних нормативів, а контролюючі органи приховують показники реальних шкідливих викидів. “Ця ТЕС та інші їй подібні, по суті, є екоцидом українців”, – вважає правник.
Інші громадські активісти виступили за надання громадам широких прав із замовлення екологічної експертизи щодо діяльності промислових підприємств на їхніх територіях.
Представник Трипільської ТЕС Сергій Колесніков, своєю чергою, намагався спростувати закиди екологів. Він зачитав витяги з бухгалтерських документів станції, що свідчать про значно менші обсяги шкідливих викидів та відвалів. Проте коли йому запропонували прокоментувати надані екологам дані санепідслужби, Колесніков відмовився це зробити. Натомість він запросив громадських експертів відвідати станцію і отримати там інформацію з перших рук.
Відмовитись від спалення вугілля
Наприкінці 2015 року учасники кліматичного саміту ООН у Парижі підписали угоду про відмову від використання викопного палива до 2050 року. Для України це означає відмову від теплових і газових електростанцій, зазначають українські екологи. “Держава має будувати свою нову енергетичну стратегію з баченням повної відмови від викопного палива та переходу до цілковито відновлюваних джерел енергії”, – вважає Анна Шумейко.
Паризькі домовленості передбачають обмежити підвищення середньої температури на планеті двома градусами. “Щонайменше, це означає зупинку хоча би вугільної енергетики”, – сказав голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха. На його думку, це вимагає докорінного перегляду української енергетичної стратегії, посилення розвитку відновлювальної енергетики та енергоефективності.
Позитивним моментом експерт назвав складання двох національних планів, за якими відновлювальні джерела енергії мають бути збільшені в енергобалансі держави до 2020 року до 11 відсотків. А споживання енергії у країні має скоротитися на дев’ять відсотків. На думку Гелетухи, зараз уряд фінансує твердопаливні проекти, що суттєво стримує розвиток біо- та інших видів альтернативної енергетики. Експерт вважає, що в Україні слід створити конкурентний енергетичний ринок. А споживачі мають самі визначати, хто буде їм постачати електрику та тепло.
dw.com
0