0

avstriya-tirol-gory-lesaУкраїні необхідно перейняти австрійський досвід широкого застосування деревини для опалювання й генерації електроенергії і відновлення лісів.

Жителі гірськолижної Мекки змогли налагодити ефективну систему вирубки і примноження площі альтернативного палива, заначає у своїй роботі «Традиції та інновації Бабці Австрії» Любомир Крупницький.

Опалюватися дровами та зберігати ліси Австрії дозволяє дієве законодавство, жорсткий контроль за їх дотриманням, адекватні суди, належне покарання порушників, а також ряд ініціатив, спрямованих конкретно на розвиток лісівництва та суміжних сфер: стимулювання переходу на відновлювальні види енергії у вигляді різного роду субсидій; відповідні технології опалювання, енергогенерації.

Зосередитися на біопаливі австрійців спонукав економічний чинник: палити дровами дешевше. Україна теж керується цим принципом, однак за теперішніх умов господарювання, деревина в нашій країні перетворилась на такий само вичерпний енергоресурс, як природний газ, нафта чи викопне вугілля. Австрія ж навчилась відновлювати лісові насадження. Більше того, у порівнянні з 1975 роком нинішні площі «зелених» легенів країни збільшились на 7%, і тенденція до зростання зберігається.

Правильна організація лісового господарства дозволяє наповнити енергоринок достатньою кількістю лісоматеріалу і не залишити після себе пустелю. В Австрії так званими «ресурсними лісами» володіють дрібні власники та великі лісові господарства – третина площ. У власності держави знаходиться лише 15% лісових насаджень.

Широке застосування деревини в енергоіндустрії забезпечує регіони стабільними робочими місцями у лісовій, переробній та інших супутніх галузях. Так, австрійці налагодили виготовлення високотехнологічних твердопаливних котлів, систем автоматичної подачі дров та продуктів деревини; паливних брикетів та спеціальних гранул з деревних відходів.

Деревина завоювала енергетичний ринок Австрії завдяки зростаючій зручності. Багатоквартирні будинки, які перейшли на тепло/енергію з біопалива, не переймаються доставкою, організацією опалення та чищенням коминів.

За умови відтворення лісів використання деревини значно екологічніше. При спалюванні біопалива частка вуглекислого газу врівноважується знищенням вуглецю у процесі вирощування промислових лісових чи чагарникових насаджень.

Зрештою, ліси й деревина дають Австрії енергонезалежність – те, чого так бракує сучасній Україні. Використання деревини для опалювання та виробництва електроенергії немалою мірою стимулюється державою через субсидії та кредитування. Наша країна може перейняти успішну австрійську практику лісового господарства і відмовитись від хижацько-споживацької моделі – необхідна лише політична воля.

ecotown.com.ua

Оставить комментарий