Сьогодні на території України існує 12 індустріальних парків. Втім, тільки на папері. Фактично функціонують лише чотири. І, у той час, як у регіонах шукають інвесторів і готові виділити території під будівництво промислових зон, Верховна Рада провалила голосування потрібного закону.
В Україні розвиток індустріальних парків почали лише у 2012 році. Старт дав законопроект “Про індустріальні парки”, в якому вказано, що це – облаштована відповідною інфраструктурою територія, у межах якої її учасники можуть здійснювати господарську діяльність у сфері промислового виробництва, а також науково-дослідну діяльність, діяльність у сфері інформації і телекомунікацій.
Тодішня влада закон нібито підтримала і за три роки в Україні з’явились чотири найпотужніші, на сьогодні, промислові зони. Це ІП “Коростень” в Коростині, ІП “Соломоново” на Закарпатті, “Львівський індустріальний парк “Рясне-2” та ІП “Свема” в Шостці. Проте, всі вони лише починають свою роботу і назвати їх повноцінними поки що неможливо. Наприклад, у Львові сьогодні відбуваються активні перемовини з інвесторами, але є певні неузгодження з законом, тому до рішучих дій там поки не беруться. Як завжди, регіони чекають допомоги з Києва.
Провальне голосування
Однак і теперішня влада не поспішає розвивати індустріальні парки. Про це свідчить хоча б той факт, що 3 вересня, щойно відкривши третю сесію, Верховна Рада не підтримала відповідний законопроект (№2844), хоча він і входить до 15 пріоритетних для законодавчого забезпечення реформ. Метою документу, як зазначено у пояснювальній записці, є спрощення процедури створення і функціонування індустріальних парків і безпосереднього управління ними. “Це створює реальний інструментарій для України сьогодні для залучення інвестицій в реальний сектор економіки”, – зауважив голова комітету Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк.
Особливо важливим, за словами очільника профільного комітету, прийняття такого законопроекту є у контексті децентралізації. “Чи вирішує він повністю питання інвестиційного клімату? Безумовно ні. Це 5% того, що ми з вами маємо зробити для того, щоб стати конкурентними в порівнянні з Польщею, Словаччиною, Туреччиною, Малайзією. Але, якщо ми з вами не будемо робити цих кроків, ми назавжди залишимося інвестиційним аутсайдером. Для того, щоб стати частиною Європи, реально, а не тільки політично, не тільки географічно, ми маємо приймати такі закони як цей”, – звернувся він до колег по парламенту.
Однак, за документ проголосувало лише 218 депутатів з 226 необхідних. А ось для повернення законопроекту в комітет для підготовки до повторного другого читання голосів вистачило – 227.
Лише переваги
Як результат, законопроект знову відклали, чекаючи, кращих часів. Хоча експертне середовище також підтримує документ. Так, експерти Асоціації індустріальних парків України (АІПУ) стверджують, що у будівництві промислових зон є ряд значних переваг, серед яких: створення нових робочих місць, збільшення надходжень до місцевих бюджетів, ріст доходів населення, реалізація проектів регіонального розвитку, розвиток соціальної інфраструктури, розширення сфери послуг, а також формування позитивного іміджу регіону шляхом виробництва високоякісної та конкурентної продукції.
Крім того, будівництво парків дасть Україні значний прибуток, зможе вивести на світовий ринок та є вигідним для бізнесу, адже гарантує прозору та просту процедуру набуття прав власності на земельну ділянку в межах індустріального парку.
На його думку, саме така закритість є підозрілою и провокує обурення у населення: “Коли намагаються уникнути спілкування з громадою, це призводить до певних підозр. Тоді люди, громадські активісти і екологи починають “копати”, і часто докопуються до незаконних схем щодо будь-якого будівництва. Тому потрібно узгодження, у тому числі, з екологічної точки зору”.
Все для інвестора
Дійсно, для відбудови цілих індустріальних зон, українці звертаються по допомогу до Європи. Попри складну ситуацію в країні, сьогодні існує тісна співпраця з Чехією, також в Україну приїжджають голландські спеціалісти. Експерти кажуть, що інвестори хочуть вкладати гроші в Україну. Зазвичай, вони приходять на ринок вже з чітко визначеними пріоритетами, мають навіть свої погляди на регіони, в які вони готові інвестувати більше.
Найперше, це Захід України, зокрема Львів, де у планах відкриття ще одного індустріального парку, а також Волинь та Закарпаття. Розвивати бізнес готові і в Києві, але на цьому перелік міст закінчується. Донбасу, який раніше був найбільшою промисловою зоною країни і вважав, що усіх годує, сьогодні навіть не має місця в цьому списку. Все частіше, інвестори відмовляються вкладати свої кошти в інші області, навіть українські бізнесмени дотримуються таких традицій і переносять свої підприємства на захід або ближче до столиці.
Відтак, проблеми виникають на усіх рівнях: інвестори висувають свої умови, а держава не завжди готова їх прийняти.
Перспектива для Донбасу
Поки на Сході країни триває війна, думати про реінтеграцію Луганської і Донецької областей зарано. Але, зрештою, Донбас завжди був найбільш промисловим регіоном. На його території знаходились десятки підприємств, а за рахунок промисловості цей регіон і виживав. Сьогодні ситуація набагато складніша і територія, на якій проводять воєнні дії, інвесторів не цікавить. З початком АТО кількість охочих інвестувати в Україну значно зменшилась, а про перспективи для Донбасу ніхто не береться навіть говорити.
Більше того, окрім внутрішніх проблем, в ситуацію знову втрутилась Росія. Наприклад, у травні цього року РФ заарештувала земельну ділянку в Краснодарському краї, що належить корпорації “Індустріальний союз Донбасу”, нібито за борги. На цій ділянці згодом мав “вирости” новий металургійний завод. Ще раніше країна – окупант заарештувала активи ІСД, що належать колишньому очільнику Донецької ОДА Сергію Таруті. Зараз фактично припинили свою діяльність усі найбільші підприємства: ПАТ “Алчевський металургійний комбінат”, ПАТ “Алчевськкокс”, ПрАТ “Донецьксталь”, ПАТ “Стахановський завод феросплавів”…
Втім, експерти вбачають неабиякий розвиток індустріальних парків в Україні у майбутньому. За словами Ігора Ніколина, у кожному регіоні країни можна розмістити, щонайменше, три промислові зони. А є області, де можна збудувати десятки таких парків. Тому головна мета сьогодні – залучення інвесторів, що дасть високу технологічність виробництва та соціальні проекти для населення. А, щоб інвестор не боявся вкладати кошти, потрібно негайно вдосконалити законодавство в сфері індустріальних парків, умови ведення бізнесу, а також здійснити всі задекларовані реформи.
За різними оцінками, створення промислових зон забезпечить державі значний приріст економіки (щонайменше 20%). Але це у тому випадку, якщо все піде за планом.
Вікторія Доскіч
unian.ua
0