“Грибовицьке” звалище: що далі? Опубликовано 22.08.2016 . Автор: Админ

0

Минуло лише кілька місяців після трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі під Львовом, яка забрала життя трьох людей, а туди вже знову хочуть вивозити відходи з міста.

0,,19487027_303,00.htmlЛьвівське сміття з початку серпня не відправляють на київський сміттєспалювальний завод “Енергія”, де триває плановий ремонт. Тож 600 тонн відходів, які Львів продукує щодоби, поки що вивозять на полігони інших міст та районів Львівщини. Але вже скоро сміття в місті перероблятимуть в інший спосіб. “Його сортуватимуть, пресуватимуть у “сміттєвий камінь” і вивозитимуть на Грибовицьке сміттєзвалище, щоб ним заповнювати та укріплювати місця можливих зсувів”, – пояснив DW начальник управління житлового господарства Львівської міської ради Юрій Голець.

Для цього у Львові на території віддаленого від житлової забудови підприємства планують облаштувати лінію для пресування сміття. Така технологія дозволить ушестеро зменшити загальний об’єм відходів, каже чиновник. Пресування триватиме приблизно два роки. Лише після цього має початися рекультивація сміттєзвалища, яка триватиме щонайменше десять років. Європейський банк реконструкції та розвитку має виділити на рекультивацію кредит у 40 мільйонів євро. Позику Львову дадуть на 25 років під 1,5 відсотка річних.

Можливість вивезення пресованого сміття на Грибовицьке сміттєзвалище зараз погоджують з жителями сусідніх селищ. “З цього приводу ми мали розмови з громадами Малехова та Великих Грибовичів. І там розуміють, що якщо не вживати таких заходів, а почати одразу рекультивацію, може статися нова надзвичайна ситуація”, – говорить Голець.

Екологи міській владі не вірять

Екологиня з організації “Екологія-Право-Людина” Ольга Мелень-Забрамна погоджується, що пресування відходів – це зараз найоптимальніший варіант для Львова. “Справді, переходити одразу до рекультивації – небезпечно, бо на сміттєзвалищі ще є високі круті стінки. Потрібно це сміття накрити, щоб там могла працювати техніка”, – каже вона. Але експертка має підозру, що проект пресування сміття може затягнутися на довгі роки.

У тому, що справу просто “заговорюють”, переконаний і керівник громадської організації “Комітет екологічного порятунку України” Марко Шпікула. “Пресування сміття – це, звичайно, варіант. Але боюся, що це все це робиться, щоб “замилити” очі, а сміття далі возити на Грибовицьке сміттєзвалище. Місце під це там ще є, приблизно 10 гектарів”,- каже еколог. Не подобається йому і технологія, яку обрали чиновники. Пресоване сміття хочуть обтягувати металевим дротом, тоді як, на думку еколога, це краще робити плівкою. “Де є гарантія, що це сміття не розлізеться і не станеться новий зсув?” – каже еколог. Але ще більші сумніви у Шпікули викликає фірма ТОВ “Захід Ресурс Плюс”, яку обрала Львівська міська рада для пресування сміття. Це підприємство було створене у травні 2016 року, і його статутний капітал за даними Єдиного державного реєстру становить лише тисячу гривень. “Фірму обрали незаконно. Без тендеру і інвестиційних конкурсів, як цього вимагає законодавство при розподілі державних грошей”, – каже еколог.

Залучаючи ТОВ “Захід Ресурс Плюс” до пресування сміття, комісія з питань техногенно-екологічної безпеки Львівської міської ради ґрунтувалася лише на законодавстві у надзвичайних ситуаціях. Але після того, як це рішення оприлюднили і громадські активісти зчинили галас, у міськраді змінили тактику. Міський голова Львова Андрій Садовий заявив журналістам, що ніяких угод з підприємством немає і місто буде обирати виконавця цих робіт чесно. “Думаю, охочих пресувати сміття буде багато, ми відкриті для усіх. Приватна ініціатива підтримується. Кожна компанія, яка має бажання на території міста Львова облаштовувати чи сортувальну лінію, чи пункт перевантаження, – будь ласка, робіть, ми всім підемо назустріч,” – заявив мер. Тим часом на Грибовицькому сміттєзвалищі не ведеться ніяких робіт, хоче у серпні планували його обгородити, а вже у вересні розпочати стабілізацію полігону пресованим сміттям.

За трагедію судять крайніх

А поки у Львівській міськраді шукають підприємців, які допоможуть місту впоратися зі сміттям, у суді триває розгляд справи про зсув та пожежу, що сталися наприкінці травня на Грибовицькому сміттєзвалищі. Правоохоронцям вдалося довести, що працівники комунального підприємства “Збиранка” погано виконували свою роботу і це призвело до зсуву. Зокрема, як пояснювали на суді слідчі Львівської обласної прокуратури, комунальники мали перешаровувати сміття на звалищі – гроші на це списували, але насправді цього не робили. Через це ставалися пожежі, а 30 травня відбувся зсув сміття, внаслідок якого три людини загинули, а одна зникла безвісти.

Галицький районний суд Львова вирішив взяти під варту двох працівників комунального підприємства, проти яких висунуто обвинувачення, але при цьому погодився випустити їх під заставу у 110 тисяч гривень за кожного. Третій комунальник, якого також звинувачують у трагедії, зараз перебуває у лікарні. Родичі загиблих незадоволені тим, як просувається “грибовицька” справа. Вони переконані, що на лаві підсудних має бути значно більше людей. “З кожної сторони було порушення. Зараз нехай відповідають зі “Збиранки”, потім нехай відповідають з міської ради, які давали вказівки”, – каже дружина загиблого пожежника Леся Руда.

dw.com

Оставить комментарий