Ризик для життя людей становлять побутові забруднення: від газових котлів до освіжувачів повітря та ароматичних свічок. Вчені занепокоїлися після того, як на минулому тижні стали відомі результати спільного дослідження Королівського медколеджу та Королівського коледжу педіатрії і дитячого здоров’я Великобританії.
Мешканці країни встановлюють “глухі” вікна, що не відчиняються, аби заощадити на тепловтратах і рахунках за електроенергію. Це призводить до формування токсичних “хмар” у квартирі. Звіт під назвою “Кожен наш подих” застерігає, що 40 тисяч смертей щороку у Великобританії викликає саме забруднене повітря, яким люди дихають і навулиці, і вдома. Є у новому звіті і ще загрозливіша цифра: брудне повітря вдома прямо чи опосередковано викликає 99 тисяч смертей європейців щороку.
До шкідливих речовин дослідники зарахували спреї від комах, освіжувачі повітря, дезодоранти, засоби для чищення та навіть ароматичні свічки. Справа в тому, що спреї зазвичай містять волатильні (мінливі) органічні сполуки (VOCs), які можуть перебувати у твердому або рідкому стані, однак легко випаровуються, повідомляє The DailyMail. Дослідники кажуть, що останнім часом у деяких спреях та ароматичних свічках підвищено рівень концентрації лімонену – сполуки із яскравим цитрусовим запахом.
Речовина шкідлива для дихання сама по собі, але вона може перетворюватися на формальдегід – канцероген, здатний “випалювати” очі, подразнювати шкіру, викликати кашель, нежить. Коли лімонен поєднується з іншими речовинами у повітрі, він може спричинити рак носової порожнини та горла. На думку вчених, найбільш забруднене повітря вдома може впливати на малюків та літніх людей, але у зоні ризику – усі вікові групи. “Є докази несприятливих наслідків впливу забруднення повітря на розвиток плода, в тому числі формування легень і нирок. Бувають випадки викиднів. Серед літніх людей зростає ризик інфарктів та інсультів. Також пов’язані із чистотою повітря діабет, деменція, ожиріння і рак”, – попереджають британські вчені.
expres.ua
0