Де і як ховають сміття на Одещині Опубликовано 11.11.2015 . Автор: Админ

0

Кожен житель міста Одеси, як і будь-якого іншого міста країни, щоденно викидає побутові відходи у смітники біля своїх будинків. Та мало хто цікавиться тим, куди далі потрапляють тони сміття. А тим часом місто та країна загалом стає дедалі бруднішою і бруднішою…

1442233384_4196_981x654_729x547Як вдалося з’ясувати Depo.Одеса, кількість сміття, що опиняється під землею неподалік Одеси, щороку зростає на 120-150 тисяч тон. Всі відходи врешті-решт опиняються під землею села Дальник в Овідіопільському районі Одещини.

Поринувши у робочі будні екіпажу сміттєвоза, можна дізнатися деякі цікаві подробиці процесу збору відходів. Початок робочого дня о шостій ранку. Водії та супровід сміттєвозів, як правило, проходять щоденну перевірку на вживання алкоголю перед початком робочої зміни. Всі члени екіпажу повинні бути вдягнуті в уніформу та стежити за виконанням своїх обов’язків вчасно та без зупинок.

Як підкреслюють самі робітники, найгострішою проблемою міста є будівельне сміття. Часто саме через нього ламаються спеціально обладнані машини. Крім того, під пресом сміттєвої машини дуже часто вибухають електронні пристрої та ртутні лампи, які необачно викидаються мешканцями міста в контейнери для звичайного побутового сміття.

Донедавна в Одесі сміття вивозили на два основні звалища, але одне з них, біля селища Усатове, було закрите. На сьогодні єдине міське звалище – об’єкт під назвою “Дальницькі кар’єри”. Саме сюди потрапляють з помешкань одеситів тони відходів. Гори гнилого непотрібу, неприємний запах – місцю притаманні всі характерні ознаки сміттєполігону.

Територія сучасного полігону твердих побутових відходів складає майже 100 гектарів. Рік утворення звалища – 1968-й, у 1974-му вже з’являються документи, згідно яких ця земля – частина Овідіопільського і Біляївського районів – була вилучена і передана в постійне користуванні Одеської міської ради. Тепер сюди звозять сміття з Одеси, Іллічівська та прилеглих сіл.

Потрапити на звалище непросто – сторонніх туди не пускає охорона. При в’їзді на територію звалища вміст машин перевіряють на рівень радіації, при виїзді вони проходять дезінфекцію колес.

Відкритим сміття довше трьох діб не лежить, як і належить за інструкцією. Все засипається грунтом або подрібненими будівельними відходами завтовшки не менше 0,2 м і ущільнюються, при цьому залишаються рукава для виходу газу, який утворюється в результаті органічних процесів.

Звалище розділено на 18 майданчиків. Поки на двох йде робота – решта вирівнюються, потім машини переходять на наступні ділянки.

Аналізи грунту проводяться два рази на рік, води – щоквартально в трьох точках. Воду в прилеглому лимані екологи перевіряють вище і нижче звалища – ці дані йдуть в якості фонових.

Будівельне сміття викидають окремо: дерево йде на підпал печі; щебінь, асфальт та інше – на ущільнення шляхів, які дуже швидко розбиваються через великовантажний транспорт.

Зараз Одесу обслуговувають три основні компанії “Союз” “ТВ- Серрус” (“Екоград”) і “Еко-Ренесанс”, з тарифами яких можна ознайомитися на офіційному сайті міста.

Торік підприємства сплатили до бюджету Біляївського та Овідіопільського районів понад 3 мільйони гривень екологічного податку, в цьому – вже 1 мільйон 750 тисяч. Це не рахуючи інших податків, які вони платять, як і всі інші підприємці.

Між тим, екологи впевнені, що місту давно потрібне сміттєпереробне хазяйство. Вони наполягають, що сміття, що просто заривається у землю, може стати корисною цінною сировиною.

Між тим, у вересні поточного року голова області Міхеіл Саакашвілі підписав розпорядження про надання ТОВ “ВЕРДІС” земельної ділянки на території Овідіопільського селищної ради за межами селища. Земельна ділянка здається в оренду на 49 років для розміщення заводу по сортуванню, рейсайклінгу, компостуванню і термічної переробки твердих побутових відходів.

Губернатор доручив Овідіопільській селищній раді укласти договір оренди і встановити річну орендну плату відповідно до чинного законодавства.
ТОВ “ВЕРДІС” повинно у двомісячний строк відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва із зарахуванням їх до відповідних бюджетів.

На жаль, сьогодні Україна не займається досконало проблемою відходів, незважаючи на чіткі та обгрунтовані вимоги Євросоюзу, а вже з 2018 року країну зобов’яжуть правильно сортувати сміття. Сьогодні це робиться лише сумлінними та небайдужими до навколишнього середовища українцями. Чи зможе місто навчитися правильно ставитися до чистоти навколо, чи захоче змінити своє бачення – покаже тільки час.

Оставить комментарий