15 вересня 2015 року в Орхуському центрі під головуванням в.о. Міністра екології та природних ресурсів Сергія Курикіна відбулася нарада щодо збереження пралісів та старовікових лісів у Карпатському регіоні шляхом розширення території національних природних парків.
У нараді взяли участь представники Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, Мінприроди, Держлісагентства, Закарпатської та Чернівецької облдержадміністрацій, Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, Інституту географії НАН України, Інститут екології Карпат НАН України, Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника, національних природних парків Карпатського регіону, Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства, проектної організації «Укргірліс», Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління, Українського товариства охорони птахів, Всесвітнього фонду природи (WWF), Національного екологічного центру України, Фундації природної спадщини, БО «Інтерекоцентр», Асоціації зелених України, Асоціації зоозахисних організацій України, окремі громадські діячі та журналісти.
Таке велике коло учасників підтвердило актуальність проблеми збереження природи Карпатського регіону та стратегічно обдуманого використання її ресурсів.
Праліси та старовікові ліси забезпечують депонування вуглецю, продукування кисню, очистку води та повітря, збереження водних ресурсів, послаблюють та упереджують стихійні явища, вони є осередком збереження біорізноманіття лісів, генетичним фондом та насінневим банком карпатських лісів, еталоном ведення лісового господарства, передумовою розвитку туризму та інших ресурсозберігаючих напрямків економічного розвитку в регіоні.
Збереженість природи Карпат є важливою для України, Європи та у світовому масштабі, що підтверджується визначенням окремих територій Всесвітньою природною спадщиною ЮНЕСКО, включенням до мережі біосферних резерватів програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». Особливу увагу цьому приділяють міжнародні та європейські природоохоронні організації і фонди шляхом впровадження на території Карпат численних природоохоронних проектів, які направлені як на збереження природи, так і на підвищення добробуту населення.
Мінприроди разом з українськими та міжнародними природоохоронними організаціями вже не один рік намагаються донести до загалу нагальну необхідність заповідання пралісів та старовікових лісів Карпат, як ефективного заходу для їх гарантованого збереження. Так, Товариством охорони птахів за підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) організовано роботу щодо підготовки наукових обґрунтувань та клопотань для включення до складу національних природних парків Карпатського регіону ділянок, які є важливими для збереження цих надзвичайного цінних для природного середовища Карпат лісових екосистем.
Запропоновано збільшити площу Карпатського НПП на 25,3 тис.га,
НПП «Верховинський» на 11,7 тис.га, НПП «Гуцульщина» на 2,7 тис.га (територія частково вже входить до складу парку, але без вилучення у користувачів), НПП «Черемоський» на 20,1 тис.га, НПП «Вижницький» на
8,4 тис.га, НПП «Зачарований край» на 13,4 тис.га, НПП «Синевир» на
0,6 тис.га, Ужанського НПП на 11,4 тис.га (територія вже входить до складу парку, але без вилучення у користувачів), НПП «Сколівські Бескиди» на
10,9 тис.га (територія вже входить до складу парку, але без вилучення у користувачів), що забезпечить створення єдиного природоохоронного комплексу в Українських Карпатах, як частини європейської системи охорони природи та міжнародного екологічного коридору вздовж гірського хребта Карпат.
Мінприроди схвалило клопотання щодо збільшення площі зазначених національних природних парків і передало до Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської та Чернівецької областей, національних природних парків для подальшої роботи над підготовкою проектів розширення їх територій.
На звернення Мінприроди Закарпатська і Чернівецька облдержадміністрації створили робочі групи для забезпечення всестороннього розгляду клопотань та їх погодження на обласному рівні. В Івано-Франківській області створення робочих груп триває.
Не дивлячись на активну підтримку науковців та громадськості землекористувачі (в основному державні підприємства лісової галузі) ще не прийшли до згоди стосовно включення особливо цінних ділянок до складу парків.
Основними аргументами, які було озвучено на нараді щодо питань розширення національних природних парків, є недостатність соціально-економічних розрахунків, необхідність проведення лісогосподарських та протипожежних заходів, відсутність належного фінансування, бюрократичні складнощі у процедурі планування та здійснення лісогосподарських заходів на території національних природних парків.
Відмічено недоліки системи ведення лісового господарства в Україні, яка призводить до знищення пралісів і старовікових лісів, необхідність зміни нормативних документів у лісовій галузі, приведення їх до європейських стандартів.
Система управління лісовими ресурсами в національних природних парках дозволить зберегти лісові екосистеми, їх природній і культурний потенціал, при цьому забезпечить збалансоване їх використання, сприятиме надходженню інвестицій у Карпатський регіон.
Окрім необхідності збереження пралісів та старовікових лісів у Карпатському регіоні шляхом розширення території національних природних парків, на зустрічі були обговорені питання соціально-економічного розвитку Карпатського регіону, потреб місцевого населення та їх пропозиції щодо збалансованого використання природних ресурсів, наявність фактів незаконного їх використання.
Не дивлячись на складність і багатогранність порушених на нараді питань, учасникам вдалося досягнути згоди у ключових моментах та намітити подальші кроки для збереження пралісів та старовікових лісів у Карпатському регіоні шляхом розширення території національних природних парків.
За результатами наради було узгоджено таке:
Учасники наради відзначили необхідність розширення національних природних парків Карпатського, «Гуцульщина», «Верховинський», «Вижницький», «Черемоський» та «Зачарований Край» та надання у постійне користування національним природним паркам «Сколівські Бескиди», «Гуцульщина» і Ужанському окремих ділянок для збереження пралісів та старовікових лісів у Карпатському регіоні.
Учасники наради наголосили на важливості:
внесення змін до законодавчих і нормативних актів в частині спрощення процедури лімітування використання природних ресурсів на територіях і об’єктах природно-заповідного фонду, із врахуванням європейського досвіду у цьому питанні;
удосконалення системи здійснення природоохоронних та санітарних заходів в лісах природно-заповідного фонду і поза їх межами з метою збереження пралісів та старовікових лісів, сприяння їх відновленню, із врахуванням європейського досвіду у цьому питанні;
Учасники наради погодилися розпочати роботу щодо підготовки наукового обґрунтування та клопотання для включення до складу національного природного парку «Верховинський» полонин та річкової мережі Білого і Чорного Черемошів.
Учасники наради вирішили що:
- Івано-Франківська, Закарпатська, Чернівецька облдержадміністрації разом з Мінприроди та Держлісагенством за підтримки громадських організацій прискорить підготовку проектів зміни меж (розширення) національних природних парків Карпатського регіону.
- Природоохоронні громадські організації будуть забезпечувати інформаційний супровід та громадський контроль питання збереження пралісів та старовікових лісів у Карпатському регіоні шляхом розширення території національних природних парків.
- Мінприроди та Держлісагентство звернуться до Міноборони щодо передачі 10892 гектарів земель Сколiвського вiйськового лiсгоспу у постійне користування національному природному парку «Сколівські Бескиди».
- Закарпатська облдержадміністрація створить Робочу групу з питання розширення території Ужанського національного природного парку.
- Українське товариство охорони птахів разом з Всесвітнім фондом дикої природи (WWF) нададуть Мінприроди матеріали наукових досліджень щодо ідентифікації пралісів та старовікових лісів у Карпатському регіоні, а Мінприроди звернеться до Мінагрополітики та Держлісагентства з проханням враховувати ці матеріали при плануванні та виконанні лісогосподарських заходів, завершенні погодження розширення Карпатських парків.
- Мінприроди звернеться до Верховної Ради України з проханням визначити пріоритети рекреаційно-туристичного використання Українських Карпат.
0