0

Вчені з індійського Центру атомних досліджень ім. Хоми Баба (BARC), розташованого на околиці міста Мумбаї, розробили чотири технології для вирішення проблеми побутових відходів та очищення забруднених грунтових і поверхневих вод.

2Як відзначає керівник Відділу радіаційних технологій BARC Лаліт Варшней, для очищення стічних вод можна використовувати гамма-випромінювання, яке нейтралізує патогенні мікроорганізми і розкладає токсичні хімічні речовини у осаді. В існуючих реаліях такі відходи або скидаються в море, або спалюються з великими витратами енергії, або транспортуються на смітник, викликаючи забруднення навколишнього середовища, нарікає науковець.

В результаті застосування цієї технології осад, який містить корисні мікро – і макроелементи, включаючи азот, фосфор, калій, цинк, залізо і мідь, перетворюється на добриво для сільськогосподарських культур, вирощувати які можна безпосередньо на очисних спорудах, вважає Лаліт Варшней.

Розроблена на заводі Nisargruna технологія передбачає переробку відходів, що біологічно розкладаються. З утворених на кухнях, овочевих ринках, забійних пунктах, харчових і переробних виробництвах, в також в агрокомплексі та на підприємствах харчової, паперової та текстильної промисловості відходів у BARC пропонують виробляти органічні добрива та біогаз.

Індійські науковці також вдосконалили плазмову технологію, яка дозволяє при високих температурах утилізувати небезпечні і токсичні сполуки на сміттєзвалищах. При цьому неорганічна складова ТПВ перетворюється у склоподібну масу, а органічні рештки можуть піддаватися піролізу, перетворюючись на водень і монооксид вуглецю, які у свою чергу можна використовувати у інших технологіях, кажуть у BARC.

Зокрема, в ході ядерних досліджень при розробці полісульфонових мембран, які очищають воду від токсинів і мікроорганізмів. Робота таких мембран не вимагає електрики і хімічних реагентів, підкреслюють у Центрі атомних досліджень, додаючи, що ультрафільтраційна мембрана видаляє також вторинні забруднювачі, такі як фториди, алюміній, миш’як і залізо.

На додачу, в BARC запустили у виробництво тонкоплівкових композитних нанофільтраційних мембран, які дозволяють отримувати питну воду з солонуватої жорсткої води, а також видаляти з неї важкі метали, забруднення, мікроби.

Лаліт Варшней впевнений, що кожна з представлених технологій має відмінні можливості для комерціалізації.
1За офіційними даними, щодня у містах та селищах Індії утворюється близько 38,254 млн літрів стічних вод (з вмістом 0,1% шкідливих домішок), з яких переробляється тільки 11,787 млн літрів.

ecotown.com.ua

Оставить комментарий