Сьогодні Асоціація Зелених України разом з партнерами ГО “Зробимо Україну чистою” та Громадським комітетом національної безпеки Украіни провели спільну прес-уконференцію з приводу нагальних проблем екології в Україні. За результатами прес-конференції була вироблена спільна заява організацій.
“Громадянське суспільство нашої країни стало головною рушійною силою Революції гідності. Українці довели, що можуть і будуть змінювати країну.
Україна публічно озвучила свій європейський вибір. Свого часу, європейські екологічні організації взяли найактивнішу участь у будівництві європейських інститутів громадянського суспільства. На сьогодні екологічні питання в країнах ЄС посідають не останнє місце, в Європі працюють кілька тисяч екологічних організацій, в акціях і заходах яких беруть участь десятки мільйонів людей.
У Європі давно вже склався суспільний консенсус з екологічних питань: понад 80% людей вважають екологічні питання важливими і для країни і для себе особисто, понад 90% переконані, що у вирішенні екологічних питань має брати активну участь громадянське суспільство.
У березні Асоціація Зелених в Україні замовила дослідницькій компанії «TNS в Україні» проведення подібного соціологічного дослідження.
Ми з’ясували, що українці готові стати європейцями по відношенню до питань екології:
• Близько 87% українців вважають екологічні питання вкрай важливими (87,8% населення турбує екологічна ситуація в Україні, 86,9% вважають, що в Україні актуальна проблема екології та стану навколишнього середовища).
• 95,5% українців з згодні з тим, що екологічні питання повинні обговорюватися і прийматися з обов’язковою участю громадянського суспільства та українці готові самі активно брати участь у їх обговоренні та вирішенні.
Варто відзначити, що у цих питаннях є повний суспільний консенсус у різних регіонах країни. Результати дослідження практично не відрізняються в залежності від місця проживання – в Києві, на Заході, Сході, Центрі, Півдні чи Півночі України. Практично не відрізняються відповіді і в залежності від статі, віку чи рівня освіти. Також думка опитуваних збіглася за цими двома пунктами незалежно від того, які питання найбільше хвилюють людей – чистоти води, повітря, вирубки лісів або радіаційної безпеки.
Таким чином, ми відзначаємо, що в Україні сформувався суспільний запит на охорону навколишнього середовища при активній участі всіх громадян країни. Зараз у нас відбуваються ті процеси, які раніше відбувалися в Європі.
Але, незважаючи на цей запит суспільства і на роботу кількох десятків природоохоронних організацій, Україна знаходиться на 95-му місці, в останній трійці європейських країн за рівнем екологічної ефективності поряд з Боснією і Грузією. ( Індекс екологічної ефективності 2014, представлений на Форумі в Давосі – http://gtmarket.ru/ratings/environmental-performance-index/info).
Досі в Україні найважливіші рішення приймаються без оцінки екологічних ризиків, експертиза проводиться формально, матеріали про ризики важко знайти у вільному доступі, публічні слухання не проводяться або проводяться для «галочки». У цьому також переконані 95,9% українців, які вважають, що в нашій країні сьогодні недостатньо уваги приділяється вирішенню екологічних питань.
Тільки в одному Києві за останній рік відбулося понад 50 протестних акцій екологічного характеру. От тільки більшість з них були стихійними і не принесли ніякого результату, навіть у вигляді публічного резонансу. Громадські активісти та екологічні організації діють не узгоджено, їхні вимоги і пропозиції не системні. Ці вимоги і пропозиції ігноруються владою і бізнесом, які, як і раніше, відмовляються почути і визнати новий суспільний запит.
В Україні сформувався запит на активну участь громадян у захисті навколишнього середовища.
Ми вважаємо, що екологічні організації повинні допомогти реалізувати цей запит і об’єднати зусилля громадян України навколо трьох простих правил:
1. Екологічні питання не менш значущі, ніж економічні чи політичні. Тому неприпустимо прийняття значущих рішень без оцінки екологічних ризиків, без проведення незалежної професійної екологічної експертизи.
2. Інформація про екологічні ризики повинна бути відкритою і знаходитися у вільному доступі.
3. Екологічні питання не можуть обговорюватися без участі громадянського суспільства. Неприпустимо прийняття значущих рішень без процедури громадських слухань.
Ми переконані, що об’єднання та слідування цим принципам змінить існуючу ситуацію в Україні. Об’єднавшись навколо цих правил і принципу максимального залучення громадян України ми домовилися змінити діяльність Асоціації зелених України, що займається природоохоронною роботою з 2007 року. Навколо цього домовилися вибудовувати співпрацю з партнерськими організаціями – ВГО «Зробимо Україну чистою» і Громадським комітетом національної безпеки.
На цих правилах і принципах запрошуємо до співпраці всі інші природоохоронні та екологічні організації, громадянських активістів, ЗМІ.”
0