Зелена альтернатива на звалищі Опубликовано 28.08.2015 . Автор: Админ

0

1

Україна практично не освоює енергетичний потенціал сміття. Навіть різке подорожчання природного газу поки не принесло очікуваних результатів. Сьогодні газ, що виділяється на полігонах твердих побутових відходів, все ще забруднює навколишнє середовище, стає причиною задимлень і пожеж, але практично не використовується, як високоякісне паливо для виробництва електричної і теплової енергії, передає ecotown.com.ua.

Звалищний газ, що утворюється в результаті гниття органіки, складається в основному з метану і вуглекислого газу у рівних пропорціях. Обидва відіграють провідну роль у створенні парникового ефекту, а викиди метану в атмосферу – ще й вкрай небезпечні для здоров’я та життя людини.

Видобуток біогазу на українських звалищах не тільки вирішить екологічні проблеми, але й зробить країну менш залежною від імпортних енергоносіїв. Так, за тепловіддачею 1 м3 біогазу еквівалентний 0,8 м3 природного газу, 0,7 кг мазуту або 1,5 кг дров. При цьому з однієї тонни відходів можна протягом 15-25 років отримати близько 150-200 кубометрів придатного для використання газу. Як результат, зі сміття, що займає сьогодні 4% території, Україна здатна виробляти кілька мільярдів кубометрів звалищного газу у рік. Примітно, що у США цей показник сягає 13 млрд кубометрів у рік, а в ЄС щорічно видобуває на полігонах 9 млрд кубометрів газу у рік. В помітних обсягах добувають біогаз у Німеччині (понад 8 тисяч установок), Великобританії, Нідерландах, Франції, Італії та Данії.

Перші успішні проекти з видобутку та використання звалищного газу були реалізовані в США. Цьому сприяло насамперед прийняття закону про утилізацію твердих відходів («Solid Waste Disposal Act»,1965) та введення податкових пільг для виробників звалищного газу (1980). Як результат, до кінця 1984 року у США вже працювала 41 теплоелектростанція на полігонному паливі. Корисний не тільки для ознайомлення, але й для впровадження досвід, чи не так?

Поки ж Україна тоне у смітті – три тисячі переповнених полігонів ТПВ і десятки тисяч нелегальних звалищ створюють несприятливі умови для життя. Незважаючи на критичну ситуацію зі сміттям виробництво звалищного газу постійно випадає з енергетичних пріоритетів влади. Тільки через п’ять років після запровадження в Україні «зелених» тарифів отримана з біогазу електрична і теплова енергія були визнані «зеленою альтернативою». Відповідні зміни в закон «Про енергетику» були внесені у квітні 2013 року, однак не викликали особливого пожвавлення на ринку. Вже тоді невисокий “зелений” тариф для виробників електроенергії з полігонного газу збільшив терміни окупності таких проектів до 12-15 років.

На жаль, за останні роки, протягом яких національна валюта стрімко знецінювалася, звалищний газ, як альтернативне джерело енергії, привабливості в очах інвесторів не придбав. І все ж залишається сподіватися, що уряд знайде ресурс для підтримки економічно, а головне екологічно вигідного виробництва.
Наталія Яковлева

Оставить комментарий