Як Зелені на ЗАЕС побували. Фоторепортаж. Опубликовано 7.07.2015 . Автор: Админ

0

Співголова «Асоціації зелених України» Ярослав Задесенець відвідав Запорізьку АЕС в рамках поїздки на станцію представників енергетичних, екологічних громадських організацій та засобів масової інформації, організованої Асоціацією «Український ядерний форум» та НАЕК «Енергоатом».

Програмою заходу було передбачено ознайомлення з роботою Запорізької АЕС, станом дотримання норм безпеки під час експлуатації атомної станції та зберігання відпрацьованого ядерного палива на пристанційному Сухому сховищі відпрацьованого ядерного палива. В рамках насиченої програми представники екологічної спільноти отримали відповіді на нагальні питання екологічної безпеки та охорони навколишнього середовища під час всіх циклів експлуатації ЗАЕС.

Так, за два дні вдалося відвідати навчально-тренувальний центр, повномасштабний тренажер, Національний центр підготовки ремонтного персоналу, промисловий майданчик ВП ЗАЕС з оглядом машинного залу блоку № 1, гідроспоруди, за допомогою яких відбувається процес охолодження реакторів станції, а також майданчик сухого сховища відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП).

Початком ознайомлення з роботою найбільшої в Європі атомної електростанції стало відвідування Інформаційного центру ВП ЗАЕС та прослуховування ознайомчої лекції про особливості експлуатації станції.

ФОТО 1Перше знайомство з територією ЗАЕС та всіма пристанційними спорудами. Макет комплексу станції.

ФОТО 2Під час ознайомчої лекції в Інфоцентрі учасникам розповіли про принципи роботи реакторної установки типу ВВЕР-1000 на прикладі схеми комплексу.

ФОТО 3Після Інформаційного центру учасники відвідали повномасштабний тренажер, навчально-тренувальний центр, а також Національний центр підготовки ремонтного персоналу.

ФОТО 4Знайомтесь, перший та другий блоки ЗАЕС.

ФОТО 5Працівники станції ознайомили гостей з особливостями управління роботою атомних блоків на прикладі повномасштабного тренажеру.

ФОТО 6ФОТО 7ФОТО 8А так виглядає тепловидільна збірка (твел). Повномасштабний макет.

ФОТО 9У навчально-тренувальному центрі ВП ЗАЕС гостям продемонстрували обладнання систем управління станцією, надані центрові в рамках програм співпраці станції з Європейським союзом.

ФОТО 10Установка для випробовування міцності арматури.

ФОТО 11

Установка для переміщення та встановлення тепловидільних збірок (твелів).

ФОТО 12Автоматизована система управління Установкою для переміщення та встановлення тепловидільних збірок (твелів). З її допомогою майбутні працівники станції відточують свою майстерність під час процесів переміщення паливних збірок в реакторі.

ФОТО 13Турбінна установка.

ФОТО 14Шахта реактора. На фото видно хвостовики тепловидільних збірок, встановлених в реактор.

ФОТО 15Наприкінці першого дня перебування в Енергодарі, учасники відвідали археологічний музей м. Кам’янки-Дніпровської та ознайомилися з містом-супутником атомної станції Енергодаром на оглядовій екскурсії.

Другий день знайомства із ЗАЕС розпочався з відвідування ССВЯП (Сухого сховища відпрацьованого ядерного палива). На сьогоднішній день це єдине пристанційне сховище відпрацьованого ядерного палива в Україні.

ФОТО 16Сховище побудоване за технологією наземного контейнерного зберігання купленої у американської компанії Duke Engineering. Разом з тим, все обладнання для сховища виробляється на українських потужностях.

Проектний термін експлуатації ССВЯП становить 50 років. Сховище розраховане на установку і зберігання 380 контейнерів. Щорічно для зберігання у сховище відправляється близько 12-14 контейнерів, в кожному з яких знаходиться по 24 збірки відпрацьованого палива. Наразі, вже встановлено 128 контейнерів. Під час перебування на території ЗАЕС гості стали свідками вивантаження контейнеру з відпрацьованим ядерним паливом з другого енергоблоку станції та його переміщення у ССВЯП. Цей контейнер став 129 на території сховища.

ФОТО 17ФОТО 18У всіх присутніх була можливість оцінити безпечність задіяних технологій при переміщенні та зберіганні на території сховища відпрацьованого ядерного палива. Ярослав Задесенець задав питання про дотримання норм радіаційної безпеки при перевезенні   контейнеру з відпрацьованим ядерним паливом з реактора у сховище. За словами В.о. заступника начальника відділу ядерної безпеки станції Віктора Лапченка, відпрацьоване паливо завантажується в контейнер тільки після його витримки протягом 3-5 років в спеціальних приреакторних басейнах, в яких паливо знижує свою тепловіддачу.

Наступним об‘єктом відвідин групи стала машинна зала блоку № 1 ЗАЕС.

Ще одним важливим та цікавим місцем відвідування став комплекс гідроспоруд ЗАЕС, які працюють для охолодження шести реакторів станції. Так, учасників ознайомили з особливостями охолодження води за допомогою двох градирних башт ЗАЕС, охолоджувальних ставків, а також бризкальних басейнів.

ФОТО 19Окрім всього іншого, нас цікавили й питання дотримання екологічних норм під час утримання та експлуатації водоймищ, а також максимально-допустимих температурних показників води, яка потрапляє з реактора до охолоджувальних гідроспоруд. Фахівці станції повідомили, що принципом дії охолоджувального комплексу водоймищ технологічно передбачено зниження температури води для ректорів станції на 8 градусів Цельсія. При цьому, максимально допустима температура води у водоймищах повинна не перевищувати 34 градусів Цельсія.

ФОТО 20Окрім того, представники ЗАЕС запевнили всіх присутніх, що на постійній основі ведуться лабораторні дослідження та спостереження, які дозволяють відслідковувати та контролювати всі екологічні та радіаційні показники використаної у реакторах води.

ФОТО 21Окремим пунктом програми став круглий стіл «Запорізька АЕС: вплив на навколишнє середовище сьогодні і завтра», організований Асоціацією «Український ядерний форум» спільно з ВП ЗАЕС. Учасниками круглого столу стали представники екологічних а енергетичних громадських організацій, журналісти, а також представники державних регулюючих органів та підрозділів ВП ЗАЕС. Зокрема, Директор з питань інформації та зв’язків з громадськістю Асоціації «Український ядерний форум» Ольга Кошарна представила доповідь на тему «Сухе зберігання відпрацьованого ядерного палива: світовий досвід», в якій було проаналізовано світовий досвід в питаннях різних способів зберігання ВЯП.

З особливостями державного нагляду за безпекою ССВЯП Запорізької АЕС присутніх ознайомив начальник управління ліцензування діючих ядерних установок, державний інспектор з ЯРБ Держатомрегулювання Валерій Бугай. Він розповів про вимоги, що пред’являються для отримання ліцензії на такий об’єкт, про основні засади державного нагляду при здійсненні систематичного моніторингу та інспектування ССВЯП ВП ЗАЕС.

Начальник лабораторії зняття з експлуатації ядерних установок та поводження з ядерним паливом ДНТЦ ЯРБ Світлана Смишляєва у своїй доповіді ознайомила учасників круглого столу з проведенням державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки звіту з аналізу безпеки ССВЯП ВП ЗАЕС.

Окрім того, фахівці Запорізької АЕС ознайомили присутніх з системою радіаційного моніторингу і контролю комплексу ССВЯП, а також наголосили на важливості продовження термінів експлуатації енергоблоків ЗАЕС. Зокрема, учасниками були представлені детальні обґрунтування продовження термінів експлуатації двох блоків станції, світовий досвід в даному напрямку, а також окреслені заходи, які проводяться в рамках продовження термінів експлуатації першого і другого енергоблоків ЗАЕС.

ФОТО 22По завершенню офіційної змістовної частин круглого столу фахівці відповіли на запитання представників екологічних організацій та мас-медіа. Зокрема, питання стосувалися посилення заходів безпеки ядерних об’єктів України, проблеми «замкнених» потужностей ЗАЕС та інші. На всі питання були отримані компетентні та вичерпні відповіді.

«Асоціація зелених України» дякує Асоціації «Український ядерний форум» та НАЕК «Енергоатом» за можливість відвідати Запорізьку АЕС та запевняє, що й надалі готова налагоджувати з енергогенеруючою компанією діалог в питаннях дотримання норм екологічної безпеки на об‘єктах атомної енергетики України.

Оставить комментарий