0

1014174055У Дніпропетровській області розробили стратегію зменшення кількості діючих полігонів твердих побутових відходів з 13 до 6.

Розрахована на 10 років стратегія поводження з ТПВ, яка передбачає запровадження роздільного збору сміття та 100% забезпечити населення вивезенням сміття, була затверджена 29 липня.

Як зазначає директор департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА Руслан Стрілець, враховуючи норму накопичення сміття на кожного мешканця, області потрібно всього шість полігонів. «Стратегія складається з трьох рівнів: перший – облаштування сучасних комплексів захоронення відходів, другий – виховання свідомих споживачів, третій – створення сортувальних ліній, – розповідає посадовець. – На першому етапі зменшимо кількість полігонів, яких сьогодні в області 13 полігонів, з них 11 – легальні, а у 2-х немає повного пакету документів, на другому – будемо розвивати номенклатуру прийняття вторинної сировини за гроші, на третьому – відходи, які не підлягають переробці, але в той же час горять будемо пресувати в брикети і роздавати або продавати людям для опалення будинків”.

При такому підході до 2025 року території, зайняті під сміттям, з нинішніх 600 га можуть зменшитися до 120 га.

Найголовніше навчити людей заробляти на здачі сміття і показати, наскільки це вигідно, наголошує Руслан Стрілець. «Якщо біля будинку буде пункт прийому пластику або скла, люди не викидатимуть вторсировину у сміття, а впровадження “нульового тарифу” допоможе економити на оплаті за вивезення сміття та інших комунальних тарифах, – запевняє посадовець. – В ідеалі підприємство-приймальник має зачисляти гроші на карту, а не видавати готівку. Таким чином залишаться кошти на розширення мережі і не треба буде витрачатися на додаткову робочу силу, щоб сортувати відходи».

З вересня на Дніпропетровщині приступили до реалізації обласної стратегії поводження з твердими побутовими відходами. Спочатку її будуть впроваджувати на базі пілотних територій — смт Іларіонове, а також двох об’єднаних територіальних громад Новоолександрівської і Зеленодільської.

Місця для нових полігонів підбере, враховуючи логістику, створена губернатором комісія – чи будуть це нові чи вже задіяні території поки невідомо.

Наразі сільради проводять інвентаризацію сміттєзвалищ, зазначає Руслан Стрілець. «Олександрівська об’єднана громада вже визначила 135 звалищ, які незабаром мають бути ліквідовані, – розповідає голова екодепартаменту. – Схема санітарної очистки – це проект, який не тільки розробляється органами територіального управління, але і приймається ними”.

Надавати послуги із санітарної очистки може лише переможець конкурсу, який проводить орган місцевого самоврядування, нагадує Руслан Стрілець.

“Аби санітарна очистка включала не тільки вивезення, але і прийом вторинної сировини, необхідно гарно прописати умови конкурсу, – підкреслює посадовець. – Як підприємство буде мотивувати населення на первинне сортування сміття – залежить від кожного окремого пункту».

Передбачається, що до кінця 2016 року у трьох населених пунктах будуть розроблені схеми саночистки із адресами пунктів прийому вторсировини.

“Новоолександрівська об’єднана територіальна громада оголосить у грудні конкурс на санітарну очистку території, у Зеленодільській об’єднаній територіальній громаді визначають місця несанкціонованих звалищ та розробляють схеми санітарної очистки, у смт Іларіонове йде збір первинних даних», – розповідає Руслан Стрілець. – Переможці конкурсу працюватимуть за затвердженою схемою, встановлять пункти з прийому вторсировини і візьмуть під контроль всі звалища».

З часом у кожному районі має з’явитися добре продумана мережа прийому відходів від населення, продовжує Руслан Стрілець. “Повинна бути створена схема санітарної очистки кожного населеного пункту: де стоїть сміттєвий бак, за яким маршрутом їде сміттєвоз і так далі, – пояснює фахівець. – Пунктів прийому вторинної сировини може бути стільки ж, скільки і майданчиків для сміттєвих баків».

На реалізацію стратегії з бюджету планують витратити 120 млн гривень. Залучатимуть і кошти інвесторів. Наприклад, вже є згода Української пакувально-екологічної коаліції фінансувати рекламну кампанію і частково інфраструктуру проекту на 250 тис. євро.

Сьогодні з 308 необхідних схем санітарної очистки населених пунктів області є лише 81, з яких 75 вже застаріли.

На Дніпропетровщині щорічно утворюється 1 млн тонн сміття або ж твердих побутових відходів (ТПВ), з яких 60% вивозиться на полігони, а 40% викидається на несанкціоновані звалища. На даний момент діючі полігони області заповнені на 70-80%.

ecotown.com.ua

Оставить комментарий