0

У Дніпрі місцеві екологи задумали створити ландшафтний парк “Дніпрові пороги” – природоохоронна зона має простиратися ледь не на всю течію Дніпра, де колись був каскад легендарних порогів.

Із затопленням каскаду гранітних виступів, що тягнувся від Дніпра до Запоріжжя, на прибережних ділянках Дніпра ще збереглися дуже мальовничі місця з крутими схилами, глибоко врізаними в берег річковими затонами, які поросли унікальними для нашої місцевості лісами. На жаль, зараз про ці унікальні та красиві місця, знають далеко не всі мешканці регіону. На території нашої області є невеликий парк “Придніпровський”, проте він існує лише на папері – в ньому немає адміністрації і жодних можливостей для ведення наукової та природоохоронної діяльності. А тому унікальна природа розорюється під поля та покривається кратерами легальних, напівлегальних чи зовсім нелегальних гранітних кар’єрів.

В принципі, мета ініціативної групи науковців як раз і полягає у тому, аби зберегти цю пам’ятку природи, що ще лишилася після затоплення водами Дніпра. Тут мають відновитися давно забуті види рослин та тварин, – мало хто знає що лісами Подніпров’я полював лісовий кіт – красива та унікальна тварина, кілька сотень якої ще живуть в Україні. Науковці хочуть вберегти територію і від чорних археологів – численні скіфські кургани та інші пам’ятки давніх культур ще дуже багато можуть розповісти історикам. І звісно, майбутній парк має стати туристичною візиткою регіону, а у майбутньому, можливо і національним парком державного значення. Ініціатори вказують на те, що вже зараз на території майбутнього парку проглядаються цілий ряд мальовничих туристичних маршрутів.

Наразі до роботи над створенням парку долучилися ряд екологів регіону, – Вадим Манюк та Юрій Фоменко. Активну допомогу їм надає також народний депутат Андрій Денисенко. До проекту долучаються правозахисники, блогери та просто небайдужі громадяни. У планах команди – створення парку регіонального масштабу з реально діючою і повноцінною інфраструктурою, який потім мав би стати природоохоронною та рекреаційною установою національного масштабу. Дослідники уже встигли об’їздили кожен закуток русла Дніпра у регіоні, оглянути кожну навислу над Дніпром кручу, ліс, затон та курган.

За переконаннями ініціативної групи у нашому регіоні, який, м’яко кажучи, не користується репутацією туристичного (а зовсім дарма, до речі) і взагалі не має якої-небудь серйозної стратегії розвитку туризму, такий парк суттєво змінив ставлення мешканців регіону до свого краю.

“Цей природний комплекс – найбільш знакова місцевість у регіоні, і саме Пороги, а не космічна галузь чи шахти Кривбасу мають в першу чергу формувати туристичний образ краю. Пороги як природно-історичний феномен, взагалі здавна відомі за межами України. Навіть після затоплення вони лишаються головним географічним маркером Степового Подніпров’я. Саме на Порогах у свій час гартувався волелюбний і відчайдушний характер запорожців. Саме степові воїни невипадково закріпило у самоназві (запорожці) феномен місця, який формував низове козацтво як соціокультурний і геополітичних феномен”, – говорить кандидат біологічних наук Вадим Манюк.

Більш того, ініціативна група зробила суттєвий об’єм роботи, – підготувала пропозиції до проекту рішення обласної ради про створення адміністрації парку, розробила план першочергових заходів для становлення і розвитку парку на найближчі роки, проект кошторису і штатного розкладу. Отримавши принципову підтримку ініціативи з боку голови обласної ради Гліба Пригунова, передали матеріали до обласної ради разом із депутатським зверненням, яке, крім ініціатора, Андрія Денисенка, також підтримали ще три народних обранця – Валентин Дідич, Дмитро Ярош та Віталій Купрій.

Проте, справа поступово загрузла у бюрократичних деталях – чиновники у області вишукати різні недоліки у законодавстві, хоча за словами Вадима

Манюка, недоліки у законодавстві не мають стати перешкодою для створення повноцінного парку, оскільки ті самі недоліки у законодавстві не стали на перешкоді до створення парків в інших регіонах України, де фінансові можливості набагато скромніші.

Наразі ініціативна група уже створила план заходів та круглих столів стосовно розробки проекту та концепції парку. Усіх охочі та небайдужі громадяни можуть ознайомитися з діяльністю ініціаторів у групі на фейсбуці “Дніпрові пороги”.

dniprograd.org

Оставить комментарий